Львівська газета
All news News Home Home RSS RSS Twitter Twitter

Слово експерта

Борис Возницький: «Галицька корона» робиться хіба що для Табачника

16.07.2010 15:33
Борис Возницький: «Галицька корона» робиться хіба що для Табачника

Як відомо, Президент України Віктор Янукович запропонував створити Державний історико-архітектурний заповідник "Галицька корона". Планується, що туди увійдуть 10 замків Львівщини. Доцільність створення такої структури прокоментував директор Львівської галереї мистецтв, Герой України Борис Возницький:

- Як можна говорити про Галицьку корону, якщо ці замки є волинськими? Це є стара Волинь. Потрібно взяти й перечитати історію Галицько-Волинського князівства. А так це робиться тільки для Табачника. На Львівщині є 9 замків і є руїни. У найгіршому стані руїни Добромильського та Старосільського замків. Решта мають принаймні якийсь дах, у них ще теплиться якесь життя. Треба комусь за них братись.

І наш Жовківський заповідник хоче зробити об’єднання музеїв під Жовквою. То хай має ще 5 замків, об’єднує їх і робить! Я питаю, для чого наші готові замки передавати комусь? Жодного замку не зроблено і Жовква нічого не може робити, стоїть все в руїні. Цього року ні копійки Жовква не отримала! Навіщо будемо у Жовківський заповідник передавати Золочів, Олесько, які зроблені вже давно, щоб назвати це все Галицька корона?

Олеський замок, наприклад, зроблений ще у 1975 році.

Свірзький замок належить Спілці архітекторів України. Його треба у них тоді забрати, а спілка у радянський час вклала туди 4 мільйони – тоді це були великі гроші. За незалежності їм ніхто ніяких коштів не виділяє і замок стоїть і руйнується, чим далі, тим більше. Треба шукати якогось господаря. Музеї його навряд чи візьмуть. Але там може бути прекрасний будинок для творчих працівників. От у Польщі зробили творчий будинок для архітекторів, художників, музейників – то є чудо, туди всі їдуть. Щось подібне потрібно зробити в Свіржі. Питають, хто дасть гроші. Пішли такі думки, що може хтось бере і робить Свірзький замок, там є два двори, верхній двір з кімнатами – лишають архітекторам, а нижній двір з кімнатами і рестораном хай вже використовують той інвестор чи концесіонер.

Архітектори не хочуть займатися замком. Ми підписали угоду зі Спілкою архітекторів України про сумісне використання замку, то ж приїдьте, передайте нам і ми будемо працювати. Я тримав там охорону, але бачу, що спілці Свірзький замок непотрібний. Найбільше його хоче зберегти Андрій Шуляр, тому що він там 10 років працював.

Картинна галерея допомогла б в облаштуванні будинку творчості, надала б експонати, тільки треба шукати якусь добру людину, що хоче щось зробити, і не для себе, а хоче зробити для держави, для України.

Є державний закон про охорону пам’яток. Якщо концесіонер взяв якийсь замок, то він одразу, з другого дня, повинен замовити всю необхідну документацію і починати працювати. Якщо він не працює, як в Тартакові вже рік нічого не робиться, то треба його штрафувати. Згідно з законом, штраф до тисячі мінімумів є. Або треба забирати у судовому порядку і віддавати комусь іншому.

А контролювати це все має Державна служба охорони пам’яток. Ця служба є при Міністерстві культури і її підрозділи мали б бути в кожній області. Але колись один з голів ЛОДА зробив цю службу управлінням при адміністрації, а управління не мають таких прав, як держана служба охорони пам’яток. Служба будує, реставрує, отримує гроші, вони дивляться за якістю роботи. А у нас якраз є велика проблема – цим займається управління капітального будівництва, управління комунального господарства, ніхто їх не контролює, то як вони це роблять? Що вони роблять? У всіх країнах є Державна служба охорони пам’яток, скрізь так.

Також у законодавстві зазначено, що об’єкт можна здати в концесію, якщо там немає зони відпочинку, а у Свіржі така зона є, тому закон буде порушено. Тут відпочиває цілий район, є пляжі, а, коли з’явиться власник, він поставить огорожу і нікого не буде пускати – ще є і така проблема. Це треба оговорювати в усіх документах.

Все це, на жаль, розглядається тільки з точки зору бізнесу – де можна що взяти, скільки заробити. А в Україні знищено 80% пам’яток, знищено 15 тисяч церков. А у кожній церкві був іконостас, на кожному – 30 ікон – це півмільйона ікон! А в Україні зараз немає жодної ікони 17 століття. Все, що не знищено, лишилося в Одеському замку. Ми всіма силами намагалися це зберегти – це є спадщина України. А зараз ніхто на це уваги не звертає. На реставрацію пам’яток по всій Україні виділили аж 5 мільйонів! І ті вже зняли. Немає жодної копійки, ніяких грошей на пам’ятники.

Я проти концесії. Концесія зроблена для комунального господарства. Хочуть віддати на 49 років. Але ж міняються Президенти, міняються голови, міняються люди. Що буде за 30 років з цим пам’ятником? Чи він буде? Чи він згорить 3 рази? Якби у нас було так багато пам’яток як в Польщі, Чехії, тоді можна було б ще думати. А у нас їх є дуже мало. Ми повинні їх консервувати, створювати музеї, щоб туди ходили люди. Тільки спочатку цього року в Олеському замку було вже 90 тисяч відвідувачів, а до кінця року може бути 150…

Вголос


  Проголосувало (10)   1 2 3 4 5
 Коментарі (2)
оптиміст, 12:43 25.10.2010
Авторитет пана Возницького є абсолютним. Але навідь він не заперечує, що у відновленні Золочівського замку вирішальну роль відіграла допомога (неафішована) Петра Писарчука. То чому не об"єднати досвід фахівців та кошти інвесторів під пильним оком небайдужої громадськості?
Небайдужий, 14:04 25.07.2010
Пошанування Борису Григоровичу і многая літа! Людина говорить справу. Вона має право це говорити і ця думка має бути почута державою. Возницький має великий досвід у відновленні замків як в радянській час(Олесько), так і тепер (Золочів). З іншої сторони подивіться, що зробили ці чиновники з Управління охорони культурної спадщини, УКБ, чи та сама адміністрація Жовківського заповідника.
Ми бачимо два підходи: фаховий, з досвіду Возницького Б.Г., та безгосподарно-злодійські, піарно-вульгарні схеми бюрократів, котрі прикриваються благородними ідеями відновлення національного культурного спадку.

Залишити коментар

І'мя:
Коментар:
Введіть число зображене на малюнку:

 

Новини політики

Новини партнерів

Погода, Новини, завантаження...

Блоги

22.10.2010 11:02, Коментарів (0)

Погляд політика

25.10.2010 11:20, Коментарів (0)
#
Сергій Гончарук: Наші депутати завжди послідовно і принципово відстоювали інтереси громади
Сергій Гончарук – перший секретар Львівського обласного комітету Соціалістичної партії України 

Слово експерта

15.10.2010 13:24, Коментарів (4)
#
Микола Коляджин: "Сиві леви" вже втретє беруть участь у європейському турнірі серед ветеранів регбі
Микола Коляджин - Менеджер клубу «Сиві леви»

Цікавинки

Завантаження...


Львівська газета вісник міста ВАТ "Львівобленерго" Володимир Кожан - (персональний сайт) Офіційний сайт ЛОДТРК Газета Ратуша Християнсько-Демократичний Союз Львівські новини Кримінальне Чтиво.UA