All news News Home Home RSS RSS Twitter Twitter

Статті

декабристи на Півночі

Василь Горбаль: 100 днів без надії на врожай

26.07.2010 15:37
Василь Горбаль: 100 днів без надії на врожай

Пришестя революційного помаранча Петра Олійника наочно продемонструвало жителям Львівщини, що керувати областю може будь-хто. Його наступник Микола Кміть доказав, що областю можна, взагалі, не керувати. Перші сто дні нинішнього губернатора Львівщини Василя Горбаля – замалий термін, щоб зрозуміти, яким керівником він буде, але попередні висновки вже можна зробити.

Чужий серед своїх

Василь Горбаль не приховує, що пропозиція обійняти посаду голови Львівської ОДА для нього була несподіваною. Причому, додамо від себе, це була неприємна несподіванка. Бо крісло губернатора, всістися у яке мали б за щастя чимало політиків, для Горбаля стало вигнанням з Олімпу. Причому його не просто відіслали подалі від столиці, а ще й поставили завдання, яке виконати неможливо: доручили піднімати рейтинг влади на Львівщині. В радянські часи це називалося «кинули на сільське господарство».

Ідея популяризації Партії Регіонів в Західній Україні, апріорі, є утопією наївнішою за комунізм, але ще менш реальною вона виглядає, якщо її втілювати береться людина, яка є чужою для регіону. А Василь Горбаль незважаючи на те, що народився і провів дитинство у Львові, є чужаком для Львівщини. Тому нічого дивного, що особливого ентузіазму з приводу свого нового призначення він не відчув.

Найпершим завданням і головною проблемою для Горбаля стало формування команди. Команду він ліпив з того, що було. Кращі з кращих вже давно зареклися йти у владу. Кращі з гірших – розібрані по інших командах. Тому обласне керівництво новий губернатор набирав точково: когось вдалося привести разом із собою, декого залишив із старих кадрів, а деякі керівники ОДА посіли посади в облдержадміністрації й без його відома. Керівників районної ланки новоспеченому голові ОДА хочеш-нехочеш довелося набирати переважно із місцевих активістів Партії регіонів (тобто з т. зв. «людей Писарчука») та із колишніх кучмівських голів РДА, які були усунуті від влади «помаранчевими».

Як би там не було, але з першим завданням Василь Горбаль справився – владну вертикаль в області сформував. Звичайно, до нової команди можна мати претензії, але загалом вона нічим не гірша за ті, які були в попередників Горбаля. В принципі, сьогодні у владне крісло кого не посади – всі виявляться фахівцями не гіршими, ніж середньостатистичний український чиновник. Як писав свого часу Козьма Прутков, «Я поет, поет обдарований. Про це я дізнався читаючи інших: якщо вони поети, то і я також!».

Проблема в тому, що сам Василь Горбаль не вірить у дієздатність своєї команди. Про це, наприклад, свідчить той факт, що він зберігає за собою крісло депутата ВРУ. Основний закон дає лише 20 днів на те, щоб нардеп, призначений до виконавчої влади, склав свої повноваження. Регламентний комітет Верховної Ради двічі (18 травня та 15 червня повторно) інформував Горбаля про неприпустимість суміщення, але безрезультатно. Далі – цитата з Української правди: «Щоб створити ілюзію, що він виконав свою частину зобов'язань, Горбаль написав заяву про відмову від депутатства. Тільки "включив дурня" і подав її не до регламентного комітету, а до апарату Верховної Ради. Як депутат трьох скликань Горбаль чітко усвідомлював різницю…»

Свій серед чужих

Соціологічні опитування показують, що з усіх губернаторів України глава Львівської ОДА Василь Горбаль має найменший рівень підтримки. Він складає всього 2%, в той час як повністю або частково не підтримують його дії 67% жителів Львівської області.

Проте, перефразовуючи відомий вислів, про Горбаля можна сказати, що хоча на Львівщині у нього немає друзів, зате вороги воліють з ним співпрацювати. Йдеться, звичайно, про політичних, а не про персональних ворогів, бо особистим недругам Горбаля на Львівщині також ніде взятися. Навіть те, що він мимоволі перейшов декому дорогу, посівши крісло губернатора, навряд чи є підставою для особистої ворожнечі.

Протягом перших днів його перебування на посаді деякі депутати облради декілька разів намагалися ініціювати вияв недовіри новому голові облдержадміністрації, однак жодного разу не вдалося набрати потрібної кількості голосів. Щиро кажучи, ініціативі депутатів бракувало переконливості, вони ніби відбували якийсь ритуал, а на обличчях було написано: «ну, ви ж самі знаєте, ми повинні, інакше виборці нас не зрозуміють…».

Однак переважній більшості депутатів і на думку виборців начхати: вони прийшли в облраду робити свій ґешефт, а тому не збираються витрачати дорогоцінний час на протистояння з виконавчою владою. Слабкий губернатор влаштовує їх більше, ніж сильний. Те саме можна сказати не лише про депутатів обласної ради, але й загалом про увесь політикум Львівщини: якщо сталося так, що головою ОДА мусить бути представник Партії регіонів, то треба бути вдячним вже за те, що не прислали вовкодава.

Також добре, що це людина не прив’язана до якоїсь місцевої бізнес-групи і рівновіддалена від львівських політичних та чиновницьких кланів. Чиновник-ретранслятор, без власних ресурсів і великих амбіцій, який змушений буде домовлятися з місцевою елітою. А розбещена помаранчева еліта давно готова домовлятися хоча б з ким, тим більше, що перспективи опозиції туманні і наразі кожен рятується як може.

Отже, як не парадоксально це звучить, Горбалю можна не боятися політичного тиску опозиції, а от з однопартійцями – справи значно гірші.

Місцеві регіонами точно не в захваті від того, що вони робили вибори, а їх плодами скористався варяг із Києва, та й київські соратники можуть не зупинитися на тому, що посунули Василя Горбаля зі столиці і захочуть перемножити його на нуль. Схоже, на найвищому рівні «доброзичливців» у Горбаля вистачає, не випадково журналісти УП припускають, що Горбаль тримається за депутатський мандат через пов’язану з ним депутатську недоторканість: «Враховуючи конфлікт між Горбалем і главою СБУ Валерієм Хорошковським, депутат-губернатор не виключає, що проти нього навіть може бути відкрито кримінальну справу. Особливо, враховуючи, в якому стані державі дістався націоналізований "Укргазбанк"».

Плани на тоді, коли не маєш сили
плани на тоді, коли не маєш часу
плани на тоді, коли прийде хтось інший

Досить познайомитися з офіційною біографією Василя Горбаля, щоб дійти висновку, що цей успішний банкір насправді ніколи не мав справ з реальною економікою, як і з реальним управлінням значними адміністративними чи економічними одиницями. Його кар’єра банкіра склалася радше завдяки сприятливому збігові обставин: він не створював банк, не розробляв бізнес-планів, не набирав персоналу, не ставив перед своїми підлеглими завдань і не контролював виконання. Його поставили на готове і позбавили, коли настав час.

Щоправда, у пана Горбаля має бути досвід управління столичною організацією Партії регіонів. Однак, як відомо, великих успіхів на цій ниві він не досяг: вибори до Київради, як і на посаду мера столиці, навряд чи можуть вважатися аргументом на користь його адміністративним здібностям. Зрештою, те, що він дозволив забрати себе з Києва, як дитина, яку мама кличе додому спати, також є певною характеристикою його ділових і людських якостей.

Як людина досить далека від конкретних проблем управління, Василь Горбаль протягом ста днів перебування на посаді голови Львівської ОДА так і не зумів сформулювати першочергові завдання, над якими працюватиме його команда. В одному з інтерв’ю він визначив, що трьома найголовнішими проблемами Львівщини сьогодні є дороги, підготовка до Євро-2012 та відродження промисловості й аграрного сектору. М’яко кажучи, сформульовано досить туманно: тльки у завданні "підготовка до Євро 2012" є якась конкретика (вказано хоча й не обсяг роботи, але бодай термін її виконання), а от "поліпшувати дороги," як і "віідроджуватии промисловість та сільське господарство", можна не тільки як завгодно, але й безконечно довго.

Не представивши планів своєї господарської діяльності, новий губернатор зате заявив про загальний напрям своєї адміністративної роботи. Він пояснив, що навіть нова структура облдержадміністрації відрізняється від інших регіонів, позаяк він формував її під конкретне завдання: акцент робитиме на економічно-інвестиційному блоці. Головною метою буде залучення реальних грошей у регіон і коштом залучених інвестицій, заснування нових компаній та створення нових робочих місць.

Ось таке банкірське мислення. Мовляв, досить залучити в регіон гроші і все налагодиться саме собою. Ні слова про те під які проекти будуть залучатися ці інвестиції. Наразі з усіх проектів широка громадськість поінформована хіба що про Карпатську Олімпіаду-2024. Чи, може, програма таки існує, але її з якихось причин не оприлюднюють? У такому разі було б цікаво дізнатися про неї більше, наприклад, її основні положення, або хто над нею працював?

Наразі єдину конкретику в сферу господарської діяльності нового голови ОДА вносять вказівки уряду. Наближення виборів спонукає уряд братися за вирішення найбільш наболілих проблем, передусім ліквідації заборгованості із заробітної платні. Відповідно, Кабмін визначив чіткі терміни погашення заборгованості – до 1 серпня частково, а до кінця року повністю. У свою чергу Василь Горбаль пообіцяв до 1 вересня скоротити заборгованість по заробітній платі на 40%, а до Нового року – покінчити з цим ганебним явищем.

Чи є життя після виборів?

Насправді господарські показники обласної влади сьогодні, як і завжди, хвилюють її київське керівництво не більше, ніж проблема життя на Марсі. Головне інше – наскільки місцева влада може контролювати ситуацію в регіоні. Важливе тільки це. Пробним каменем стануть місцеві вибори у жовтні цього року. Якщо Василь Горбаль не забезпечить поставленого результату – питання про його перебування на посаді голови ОДА стає риторичним.

Чи вдасться йому? Не будемо прогнозувати, щоб не наврочити. Тим більше, що те, що Василь Горбаль не має досвіду ні бізнесового, ні адміністративного управління – не є його недоліком, а лише фактом біографії. Біографію ніколи не пізно змінити. Але, враховуючи, що він не має міцної команди і підтримки в регіоні, що надто легко роздає обіцянки, як і те, що на столичному рівні має, вірогідно, якщо не впливових ворогів, то бодай недоброзичливців, – усе підказує, що його перебування в кріслі глави ОДА після виборів є досить проблематичним.

фото: lehussard.info

Юрій Пенальтко


  Проголосувало (12)   1 2 3 4 5
Також читайте:
 Коментарі (11)
ОДА, 16:22 30.07.2010
Яка команда? Смішні ви люди... Ну, Янків хіба (в якого віртуозно забрали економіку і залишили лише з купою проблем - а-ля організовувати економічний форум, на який грошей толком нема)... Мине трохи часу і Мирон Дмитрович пошкодує, що погодився на цю посаду (якщо вже не шкодує) - бо він чи не єдиний із так званої команди Горбаля, який є адекватною людиною... Ірина Мошура (в стінах ОДА - "штандартенфюрер Ірина Іванівна") - яка в неї кар'єра - хто замислювався?.. бо насправді ніякої. Ця пані, мабуть, могла б бути доброю секретаркою чи помічницею, але не заступником губернатора. І, до речі, що в ОДА робить її чоловік і на якій посаді?.. Далі Губицький - от хто здивував (неприємно). Це ж як треба любити гроші... Володимиру Губицькому так потрібно Євро-2012, як зайцеві стопсигнал... Але... Просто неприємно, бо вважав його нормальним чоловіком... Пані Гримська - взагалі у засланні. Залишила престижну роботу у податковій і відбуває термін у Львові. Вона, нібито, жінка приємна. Та чи надовго вистачить її терпіння?... Інші заступники - теж "причепи кобилі хвіст"... То де та команда?..
регіон- просто феді, 20:55 29.07.2010
Вся інформація про "ГАЛІНУ" Горбаль розташована на сайті "ГАЛІНА" а інформація про незаконного батька її дитини - байстрюка від московського жида - прозвучала з вуст самої "ГАЛІНИ" в інтев"ю "СВІТСЬКЕ ЖИТТЯ" з КАТЕРИНОЮ ОСАДЧОЮ.
Так що отаке воно світське життя.
ТАК ЩО ЦЕ ЧУЛА ВСЯ УКРАЇНИ. ВИСОКИЙ РЕЙТИНГ ЦІЄЇ ПЕРЕДАЧІ підтверджує масова аудиторія яка включає навіть пенсіонерів нашого регіону.
З цим треба навести порядок як моральному так і духовному плані враховуючи наш менталітет.
регіон- просто феді, 20:53 29.07.2010
Вся інформація про "ГАЛІНУ" Горбаль розташована на сайті "ГАЛІНА" а інформація про незаконного батька її дитини - байстрюка від московського жида - прозвучала з вуст самої "ГАЛІНИ" в інтев"ю "СВІТСЬКЕ ЖИТТЯ" з КАТЕРИНОЮ ОСАДЧОЮ.
Так що отаке воно світське життя.
ТАК ЩО ЦЕ ЧУЛА ВСЯ УКРАЇНИ. ВИСОКИЙ РЕЙТИНГ ЦІЄЇ ПЕРЕДАЧІ підтверджує масова аудиторія яка включає навіть пенсіонерів нашого регіону.
З цим треба навести порядок як моральному так і духовному плані враховуючи наш менталітет.
федя, 09:21 28.07.2010
Взагалі автор явно "куплений львівшькими націоналістами", а ще один заклятий "полячок" пише про жидо-масоннів і Галіну, черпнувши інформацію від "бабок базару".
Перед тим як написати, перш за все стань перед дзеркалом, подивись на себе, і задумайся - хто ти є!
Микола, 15:32 27.07.2010
Цікаві роздуми... але автор закидаючи новій владі відсутність конкретики, сам їде по цьому ж шляху...
Тому або більш глибоко пишіть, бо ви я так розумію націлюєтесь на аналітику, або такі дописи мислячі люди розцінюватимуть як думки в голос...
ОРТ, 15:13 27.07.2010
Сегодня бывшие однокурсники Горбаля по Киевскому институту международных отношений до сих пор со смехом вспоминают, как в бурные 90-е Вася неоднократно соглашался подработать на должности зиц-председателей банков, которые, по странному стечению обстоятельств, лопались уже через месяц-два. В то время это была крайне опасная «работа», и выжил Вася, в отличие от многих подобных ему, только лишь по счастливой случайности.
регіон, 11:28 27.07.2010
ЮЩЕНКО і Горбаль- по гороскопу- "РИБИ"Читай загальні характеристики.Для початку нехай впорядкує стосунки з екс-дружиною "ГАЛІНОЮ" Горбаль.Як стало відомо на ХРЕЩАТИКУ живе така собі дитина-байстрюк МАРІЯ-СОФІЯ Горбаль.
Вся УКРАЇНА сміється з того що ця дитина-байстрюк народжена від москоського жида-масона.Носить прізвище Горбаль.
переглянути всі коментарі (11)

Залишити коментар

І'мя:
Коментар:
Введіть число зображене на малюнку:

 

Новини політики

Блоги

30.07.2010 22:42, Коментарів (0)

Погляд політика

28.07.2010 11:13, Коментарів (1)
#
Михайло Брегін: „Якщо заощаджують на освіті – заощаджують на майбутньому”
Михайло Брегін, начальник головного управління освіти та науки Львівської обласної державної адміністрації.

Слово експерта

29.07.2010 12:17, Коментарів (1)

Цікавинки

Завантаження...


Львівська газета вісник міста ВАТ "Львівобленерго" Володимир Кожан - (персональний сайт) Офіційний сайт ЛОДТРК Газета Ратуша Християнсько-Демократичний Союз Львівська Поштa Львівські новини Сайт радіо FM Галичина