Вхід|Реєстрація
Єдина країна - Единая Страна!

 Єдина країна - Единая Страна!

Олександр Черненко: Президентські вибори в Україні неможливо зірвати

Вівторок, 15 Квітень, 2014 - 19:30
Олександр Черненко: Президентські вибори в Україні неможливо зірвати

Трохи більше, ніж за місяць в Україні мають відбутися позачергові вибори президента. Однак, враховуючи ситуацію на сході та півдні держави, агресію Росії та вимоги сепаратистів про федералізацію України, виникають сумніви в тому, чи вдасться провести голосування та чи визнають вибори легітимними усі регіони держави.фото: molbuk.ua

Про те, що може перешкодити проведенню виборів в Україні, якою має бути явка на голосуванні та про доцільність проведення референдуму разом із президентськими виборами «Вголосу» розповів голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

У соціальних мережах та особистих розмовах мешканці сходу України заявляють, що не братимуть участі у позачергових виборах президента. Чи може це вплинути на визнання легітимності виборів? Ці області все-таки мають більше населення, ніж інші.

Враховуючи останні зміни до закону про вибори, скільки б людей не прийшли на дільниці, вибори вважатимуться такими, що відбулися. Навіть, якщо на деяких дільницях, які в силу тих чи інших причин не відкриються, бо їхню роботу блокуватимуть, вибори не відбудуться, це всеодно не вплине на легітимність виборів. Просто ЦВК встановить результат виборів без урахування голосів на цих дільницях.

Ви сказали, що, можливо, роботу деяких виборчих дільниць в Україні блокуватимуть. На Вашу думку, чи можливий механічний зрив виборів 25 травня загалом?

Вибори в Україні, відповідно до нового законодавства, не можна зірвати взагалі. Єдина причина не проведення виборів в Україні – це введення надзвичайного стану. Все інше, у тому числі невідкриття дільниць, їх захоплення тощо, не вплине на результат виборів.

Пане Олександре, які ще зміни, крім пункту про те, що вибори будуть визнані легітимними при будь-якій явці, були внесені до закону про вибори?

Всі інші зміни стосуються переважно процедури голосування, технічної сторони виборів. Тобто сьогодні треба розуміти, що ті, хто не даватиме провести позачергові вибори президента, бойкотуватиме їх – таким чином крадуть голоси у тих громадян, які через них не зможуть проголосувати.  А вибори все одно відбудуться.

Як думаєте, чи будуть кримчани їхати на материкову частину, щоб проголосувати на виборах президента?

Важко сказати. Тут одного бажання людей мало. Виникнуть проблеми, скажімо, технічного характеру, адже дуже далеку відстань треба подолати, щоб проголосувати на виборах. Можуть також закрити блокпости, які встановлені на дорогах. Думаю, кілька сотень, а може навіть тисяч громадян України будуть пробувати скористатися своїм правом голосу.

Не секрет, що найбільше зацікавлений у зриві президентських виборів в Україні – Путін. На вашу думку, чи Росія таки дасть провести вибори? Які шанси, що їй вдасться їх зірвати?

Росія може зірвати вибори в Україні тільки, якщо буде безпосереднє військове втручання. Якщо ж надалі відбуватимуться якісь диверсії, так звані теракти, вони, безперечно, ускладнять процес виборів, зроблять виборчий процес дуже важкий. Але, я повторюся, це не буде причиною для зриву виборів.

Відомо, що спікер Верховної Ради, в.о. президента України Олександр Турчинов не відкидає можливості проведення 25 травня і всеукраїнського референдуму одночасно з проведенням президентських виборів. Як ви думаєте, чи може проведення референдуму щодо федералізації України знизити градус емоцій на сході та півдні України?

На мою думку, підготовка до референдуму та його проведення істотно ускладнить організацію виборів. Крім того, ідею референдуму на сході використовують, як привід. Якщо, наприклад, влада оголосить референдум, вони можуть сказати, що питання не так сформульовані, що вони не хочуть загальнонаціональний, а хочуть місцевий референдум і так далі. Я вчора був на Донбасі і особисто чув виступи на сепаратистських мітингах: вони всі говорять, що хочуть місцевий референдум, а не той, який їм нав’язує влада.

Зрозуміло, що мета всіх подій, які зараз відбуваються на сході та півдні країни, не референдум, а дестабілізація в Україні. Тому проведення референдуму в Україні цих людей не заспокоїть. 

Якщо керівництво України відмовиться від ідеї проводити референдум, як це вплине на ситуацію в державі та безпосередньо на вибори?

Треба розуміти, що сьогодні зі сходу України є досить широкий спектр кандидатів, тому вибори відбудуться в будь-якому випадку. Просто кандидати у президенти повинні активніше спілкуватися із людьми.

Що чекає на Україну, якщо вибори не відбудуться?

Я не бачу підстав навіть думати про те, що буде, якщо вибори не відбудуться. Позачергові президентські вибори в Україні відбудуться. Вчора були сформовані усі виборчі комісії, триває підготовка до виборів. Тобто я не бачу жодних підстав, щоб вибори не відбулися.

Розмовляла Леся Бурбан, «Вголос»