Вхід|Реєстрація
Єдина країна - Единая Страна!

 Єдина країна - Единая Страна!

Лікар: алергія може вбити

Вівторок, 13 Травень, 2014 - 15:45
алергія може вбити

Весна, як відомо, – сезон алергії. Тому одні люди чекають на цю пору з нетерпінням, а інші, схильні до алергічних хвороб, – із острахом. Весною, як в жодну іншу пору, алергіки мучаться від проблем із диханням, сльозотечі та дерматиту. Однак від цього захворювання люди страждають не лише навесні, адже є різні види алергічних хвороб.

Про види алергії, методи лікування алергічних захворювань та наслідки від нехтування лікуванням цієї хвороби «Вголосу» розповіла лікар-алерголог Львівської обласної клінічної лікарні, головний позаштатний спеціаліст Департаменту ОЗ Львівської ОДА з алергології Анізія Бандрівська.

Відомо, що алергія – це особлива змінена реакція організму на певні речовини. Анізіє Зіновіївно, як відрізняється ця реакція від симптомів інших хвороб, тобто як людині зрозуміти, що їй треба звертатися саме до алерголога?

Оскільки алергічних хвороб є багато, скарги у пацієнтів можуть бути дуже різними. До прикладу, якщо в людини є медикаментозна алергія, у неї з'явитися висипи на шкірі типу кропив’янки, набряки локальних частин тіла, в тому числі набряки горла, обличчя, астматичні приступи, виділення з носа, очей. Якщо людина має алергію на певні косметичні засоби, у неї може бути атопічний дерматит.

Зараз, знаємо, є сезон пилку. Він літає у повітрі, тому з’являється так звана сезонна алергія, яка складається із алергії на пилок та спори грибів. Цей вид алергії викликає приступи астми, сльозотечу, виділення з носа, набряки обличчя.

Симптоми, схожі на ті, які викликають алергії, можуть виникати і при інших хворобах, до прикладу, паразитах в організмі людини тощо.

Тобто людина може мати не лише алергічні захворювання, але й певні інші проблеми, які при контакті з певними подразниками дають псевдоалергічні прояви. 

Якщо в організмі людини виникають реакції, які для неї незрозумілі, вона повинна звернутися до дільничного терапевта або сімейного лікаря. Спеціаліст, бачачи, що це алергічна хвороба, скеровує пацієнта до алерголога.

Лікар встановлює діагноз та визначає важкість перебігу захворювання. Є гострі стани, які потребують стаціонарного лікування. Алерголог призначає відповідне лікування для зняття гострих симптомів хвороби та дає рекомендації пацієнту, як лікувати хворобу далі.

А чому виникають алергії у людей?

Всі алергічні хвороби є генетично детермінованими. Це означає, що людина має схильність до тих хвороб, які мали її родичі.

Алерголог може діагностувати від чого виникла алергія, але не може змінити генетику і виключити ген, який викликає прояви алергії в організмі.

Тобто алергію не можна вилікувати повністю, можна тільки «погасити» симптоми?

Ми, алергологи, можемо вилікувати ту частину хвороби, яка від нас залежить. Звичайно, ми не можемо змінити генетику, але, якщо лікуємо правильно, якщо пацієнт виконує рекомендації, він симптомів може взагалі не відчувати.

Головне завдання алерголога на першому етапі лікування: діагностувати алергени, які в даний момент пацієнт сприймає, як агресивний фактор, що дає загострення.

Для визначення цих алергенів ми проводимо специфічну діагностику. В період, коли гострота захворювання минає, ми проводимо специфічну імунотерапію: лікуємо пацієнта тими алергенами, на які він реагує. Це допомагає зменшити відповідь організму на ці алергени, а відтак з’являється менша потреба у ліках і відповідно зникає загроза загострення цієї хвороби.

Тобто, якщо у людини, до прикладу, алергія на пилок рослин, ви вводите у її організм певну дозу цього збудника?

Дійсно, ми вводимо в організм пацієнта збудник алергії і це допомагає виробити несприйняття організмом алергену. Після курсу лікування симптоми алергії в пацієнта можуть не з’являтися більше ніколи, але може бути повторна реакція або формується алергічна хвороба.

Загалом є прості випадки алергії, коли просто треба позбутися алергену (кота чи собаки, наприклад), а є випадки складніші, які потребують специфічної імунотерапії, про яку я розповідала раніше.

Ви сказали, що, коли у людини виникають певні симптоми, вона консультується з лікарем. Але це дуже ідеальний варіант. Часто українці, «діагностувавши» в себе алергію, йдуть у аптеку і купують там якісь засоби від цієї хвороби. Наскільки безпечним є самолікування?

Фармацевт не може знати, який перебіг захворювання, тому, якщо пацієнт прийшов і просить засіб від алергії, аптекар має обов’язково відправити його до лікаря. Якщо ж фахівця нема поблизу, фармацевт може щось порадити, але тільки таким чином: дати одну таблетку і рекомендацію – звернутися до медика.

Деякі люди просто легковажать цією хворобою, ризикуючи зламати собі життя.

Анізіє Зіновіївно, скажіть, будь ласка, чи існує запущена алергія (коли людина працює, не звертає уваги на прояви захворювання, не лікується) і які наслідки для здоров’я має така алергія?

Така недбалість людей може привести не лише до погіршення загального стану організму, але і до інвалідності. Може статися так, що людина зовсім не зможе працювати, а відтак – заробити на шматок хліба. Тобто така, здавалось би безневинна хвороба, як алергія, може зіпсувати життя і хворому, і його близьким.

Хочу наголосити, що між пацієнтом та лікарем має бути повне порозуміння. Лікар має детально пояснити наслідки, коли пацієнт не виконуватиме його рекомендацій.

Чи відомі летальні випадки від алергічних хвороб?

Найважчі реакції, які можуть привести до смерті – це алергічні реакції на укуси перетинчастокрилих комах (бджоли, оси, шершні). Укус цих комах спричиняє інсектну алергію: в деяких людей може бути почервоніння, набрякання місця укусу, а в інших – анафілактичний шок. В останньому випадку отрута так згубно діє на організм людини, що вона може втратити свідомість, виникає різкий перепад тиску і людину треба рятувати. Були зафіксовані випадки смерті від укусів бджіл та ос.

Смерть може спричинити і використання медикаментів. Наприклад, людина має алергію на ампіцилін, а їй призначили та ввели препарат цієї ж групи біцилін: у неї може статися анафілактичний шок.

Ви кажете, що медикаментозна алергія може призвести до смерті. Як цьому запобігти, тобто як визначити чи є у людини алергія на певні ліки ще до того, як вони потраплять у організм? Виходить, що треба якось тестувати кожен препарат? 

Якщо у роду пацієнта є люди, які мали алергічну реакцію на препарати, ми діагностуємо його. Наприклад,  людина прийшла до стоматолога і розповіла, що в неї дід, бабуся чи хтось із батьків мають різні алергічні хвороби, то лікар обов’язково має відправити пацієнта до алерголога, щоб перевірити, чи можна їй вводити певні анестетики. Ті люди, які ніколи не мали жодних алергічних реакцій, в родині яких ніхто не хворів на алергічні захворювання, можуть не боятися вживати медикаменти.

Однак неприємних ситуацій уникнути взагалі, безперечно, не можливо. Тому у кабінеті у кожного лікаря мають бути засоби надання першої медичної допомоги при анафілактичному шоці. Якщо лікар не має у своєму кабінеті цих засобів, він не має права працювати із медикаментами.

Отож, дехто легковажить своїм здоров’ям і не йде до лікаря. Але є й такі, які думають, що це дорого, тому сподіваються на диво зцілення, сидячи вдома. Анізіє Зіновіївно, чи справді лікування алергії є дуже дорогим?

Я вже розповідала, що ми проводимо лікування алергенами. Але специфічна імунотерапія – це не лікування хвороби, а підвищення здатності організму боротися із алергенами. Пацієнта лікують, коли він здоровий, коли у повітрі чи її середовищі немає алергенів. Якщо людина хворіє на алергічне захворювання через квітковий пилок, то лікування ми проводимо взимку. Цим лікуванням ми зменшуємо активність реакції організму на певні алергени. Таке лікування проводять послідовно протягом кількох років, доки людина влітку чи навесні вже буде почуватися абсолютно нормально. Тобто лікування алергенами – це не лікування хвороби чи симптомів, а зменшення чутливості організму людини на подразники.

Пересічному львів’янину доступне таке лікування?

Звичайно. Є різні фірми, які виготовляють алергени, відповідно і ціни на препарати різні.

В Україні працює єдине підприємство, яке продукує алергени – ТОВ «Імунолог», яке розташоване у Вінниці. Вони досить часто змінюють ціни на свою продукцію, але вартість ліків завжди є доступною. Нещодавно на українському ринку з’явилась також чеська фірма, але її алергени є значно дорожчими, її продукцію не кожен зможе купити.  Лікарі пропонують пацієнтам різні варіанти, але, оскільки допомога від них є практично однаковою, люди обирають дешевші ліки.

Є, звичайно, багаті пацієнти. Вони їдуть до Польщі, де лікування коштує більше $ 2 тисяч. Вартість лікування залежить від цін, які встановлюють на свої препарати фірми-виробники. У деяких країнах, можливо, є засоби здешевлення медикаментів для пацієнтів, а у нас, на жаль, такі механізми наразі не напрацьовані.

Зараз країна перебуває у дуже важкій ситуації, тому про ціни на ліки та вартість препаратів у майбутньому говорити важко.

Досить часто чую від людей, що у них «алергія на сонце». Такий вид алергічного захворювання існує насправді?

Насправді алергії на сонце чи на вітер у людей немає. Це звичайна реакція шкіри на промені сонця. Шкіра – це імунний орган. Реакція шкіри на сонце (фотодерматоз) показує, що в організмі є хвороби. Фотодерматоз буває при автоімунних захворюваннях (проблеми із щитовидною залозою, ревматизм), у людей, які постійно приймають ліки тощо.

Фотодерматоз лікують алергологи?

Це захворювання має лікувати дерматолог. Якщо ж пацієнти приходять до мене, головна рекомендація для них – не перебувати на сонці.

Останнім часом збільшилась кількість хворих на алергію. З чим це пов’язано: люди почали більше уваги приділяти здоров’ю і відповідно звертатися до лікарів чи просто стали слабшими і частіше хворіють?

Збільшення кількості алергічних захворювань відбувається в усьому світі. Це пов’язано із урбанізацією життя, зі збільшенням кількості хімічних препаратів у побуті людей, з погіршенням стану екології та загалом підвищенням агресивності алергенів. Організми людей просто не мають сил, щоб впоратися із цими алергенами.

Оскільки середовище у нас агресивне, виникає питання, чи існують засоби профілактики алергічних захворювань?

Алергія є захворюванням, тому, як і кожна хвороба, має свої засоби профілактики. Для кожного виду алергії ці засоби різні, тому про них я розповідаю безпосередню кожному пацієнту. Якщо, до прикладу, людина має алергію на шерсть, їй не можна тримати домашніх тварин. При алергії на хімічні засоби, прибирати вдома треба обов’язково в рукавичках. Якщо людина має приступи астми, в неї має бути водяний пилосос, який не розсіває пилюку по квартирі.

Тобто кожна хвороба потребує індивідуального підходу, а людину, в якої є алергічне захворювання, доводиться вчити жити практично заново: за новими правилами, з новими звичками.

Леся Бурбан, «Вголос»