Головна | Стартова | Контакти | RSS
  Економіка
  Інфраструктура
  Нерухомість
  Торгівля
  Зв’язок
  Транспорт
  Туризм і рекреація
  Сільське господарство
  Паливо та енергетика
  Промисловість
  Фінанси
  Ринки і компанії
  Події


Курси валют НБУ 31.08.2009
USD 798.9 0.0000
EUR 1147.54 0.0000
RUB 2.5307 0.0000
PLN 280.778 0.0000
GBP 1306.4 0.0000
Мета новости...


Статті економіки

Вічна тема

Вода нон-стоп

11.08.2009 14:27
Вода нон-стоп

Якщо вірити угоді, яку підписали Кабінет Міністрів та Львівська обласна рада, уже буквально в 2013 році в усьому Львові вода подаватиметься цілодобово. Та чомусь віриться у це слабо...

Проблему відсутності цілодобового водопостачання у Львові вирішують довго і нудно. На запитання «чому так?» у міської влади є перевірене часом пояснення: Львів знаходиться на Європейському вододілі, великих водойм поблизу нема, тому воду доводиться качати з великої відстані, а це означає значні витрати на транспортування, яких місто собі дозволити не може.

Тим не менше справа помалу рухається. На сьогодні воду 24 години на добу мають аж 65% (якщо округлити до більшого) львів’ян, тобто понад півмільйона осіб. Про це радісно сповістив днями головний інженер ЛМКП «Львівводоканал» Володимир Садовий.   Зокрема, починаючи з серпня цілодобово нею можуть користуватися мешканці Франківського району. Раніше до категорії, умовно кажучи, «водозабезпечених» потрапили мешканці мікрорайонів Левандівка, Рясне, а також жителі перших-других поверхів міста. Решті львів’ян воду подають за розширеним графіком — 12 та 18 годин на добу. Але це за офіційними даними. За неофіційними, у місті налічується ще 20 000 мешканців, яким вода подається за 8-годинним графіком. До обділених належать мешканці у Личаківському районі та району вулиць Золота – Ярошенка – Братів Міхновських.

«Проте на сьогодні ніде у Львові нема 6-годинної подачі води», — нагадала Вголосу «старі-добрі» часи, коли львів’яни виловлювали воду по три години зранку і увечері, прес-секретар «Львівводоканалу» Уляна Горбата.

За словами директора «Львівводоканалу» Мирослава Заплатинського, значний прорив у питанні забезпечення цілодобового водопостачання в місті відбувся завдяки проекту, який реалізувався за фінансової підтримки Світового банку.

Спадок мера Буняка

Загальний кошторис проекту покращення водопостачання у Львові становив 40 млн. доларів. З них 24 млн. дол. — позика Світового банку, 10 млн. дол. — співфінансування з місцевого бюджету та ще 6 млн. дол., які в якості гранту місту надав уряд Швеції. Реалізовувати проект почали наприкінці 2002 року, а в кінці 2007-го прорапортували про завершення всіх робіт.

Як повідомив Мирослав Заплатинський, у рамках цього проекту було реконструйовано 9 насосних станцій, каналізаційні очисні споруди, прокладено 21 кілометр водопровідних мереж. За рахунок цього було збільшено частку львів’ян, яким вода подається цілодобово, майже на 10% — до 32%. Ще 60% містян почали отримувати воду за розширеним графіком.

Тепер про цей проект у «Львівводоканалі» згадують двічі на рік, коли надходить час сплачувати відсотки по кредиту СБ (кредит Львову повертати наступні неповні 15 років).

Щоправда, багато-хто думав, що після втілення цього проекту вода постійно буде в усьому Львові. До такої думки спровокувала обіцянка екс-мера Любомира Буняка «вода за 2 роки».

У «Львівводоканалі» пояснюють, що для того, аби налагодити цілодобове водопостачання до 36% мешканців, що залишилися, потрібно ще багато чого зробити. Наприклад, замінити 9-кілометрову ділянку магістрального трубопроводу Плугів – Золочів, водогін Зарудці – Львів (16 км), Будзень – Львів у районі с.Бартатів, реконструювати насосну станцію у Миколаєві. Крім того, необхідно замінити багато кілометрів водогону у місті. Загалом у Львові 1780 км водопровідних труб. Оскільки експлуатуються вони десятками років, половина з них перебуває в аварійному стані. У найгіршому стані мережі в Шевченківському і Личаківському районах. Найкращі справи в цьому плані — у Залізничному і Франківському районах.

Сподівання на те, що скоро все-таки весь Львів матиме воду цілодобово, дала підписана між урядом та облрадою угода щодо соціально-економічного розвитку Львівської області, де передбачено фінансування робіт з налагодження стабільного цілодобового водопостачання у Львові. Та насправді все виглядає не так оптимістично, як написано у паперах.

Багато грошей не буває

Грунт для підписання регіональної угоди почали готувати ще за уряду Януковича. Підписали ж уже за Тимошенко, у червні 2009-го. Серед зазначених у ній мільярдів на різні потреби області знайшлося місце і для мільйонів «для забезпечення стабільного водопостачання» у м.Львові.

Сума грошей на воду росла як на дріжджах. На початок року на все про все було передбачено 137 млн. гривень. У травні керівництво області вмовило Прем’єр-міністра Юлію Тимошенко збільшити її на 40 млн. гривень, і таким чином вона склала уже 177 млн. гривень. Формально підставою для перегляду суми стало те, що попередня прораховувалась, виходячи з реалій 2008 року. А далі вона, сума, «підскочила» ще на 14 мільйонів — до 191 млн. гривень (так виглядає, що 1 мільйон «докинули», аби остання порція доданих до минулорічних 137-ми мільйонів не дорівнювала числу «тринадцять»). Згідно з угодою, цей 191 мільйон Львів мав би отримати з держбюджету у 2009 році. І тут почалася «веселуха».

Раніше у держбюджеті-2009 згадані мільйони не були передбачені. Відповідно, уряду довелось їх передбачити, запропонувавши до бюджету відповідні зміни. Верховна Рада їх підтримала, а Президент, як відомо, ні. Відповідно, гроші ніби-то і є, але водночас їх нема.

Крім того, в ухвалених змінах «вискочила» зовсім інша сума, ніж говорилось до цього часу. 100 мільйонів гривень. «191 млн. гривень — це було наше бажання, яке ми вносили, щоб отримати цю суму. Але, враховуючи можливості, які має Кабмін, він дав замість 191 мільйона 100 мільйонів», — пояснив ситуацію директор департаменту фінансової політики Львівської міської ради Олег Іщук. Це дуже дивно, бо Тимошенко, підписуючи у Львові регіональну угоду, говорила буквально таке: «Я вже навіть уночі бачу цю цифру — 191 млн. грн. Однією з ключових позицій Угоди, і це пообіцяв мер Львова Андрій Садовий, є те, що до кінця року у Львові буде реалізовано всі проекти по воді. Цього року ці кошти буде виділено, незважаючи на кризу, незважаючи, що у всього світу під ногами горить земля».

Ну, гаразд, нехай вже буде 100 мільйонів. За словами фахівців, їх має вистачити на те, щоб замінити 9 км магістрального трубопроводу Плугів – Золочів і реконструювати насосну станцію у Миколаєві. Навіть ще трохи на заміну водопроводів у Львові мало би залишитись. Проте, за словами усе тих-таки фахівців, якщо гроші ці не виділять терміново, користі з них наприкінці року буде мало — їх просто не встигнуть освоїти.

Ще один цікавий момент, який чомусь досі не отримав висвітлення у пресі. В угоді між Кабміном і Львівською облрадою, крім згаданих 191 млн. грн., йде мова ще про 70,25 млн. грн. Це — сума співфінансування заходів з покращення водопостачання із місцевого бюджету. Вона розбита на чотири роки: у 2009 році міськрада має виділити 12,425 млн. грн., і по 19,275 млн. грн. у наступні три роки. Як стало відомо «Вголосу» з джерела у міськраді, з визначених на цей рік грошей міська влада має намір виділити лише половину. Мотивують це тим, що уряд також дає лише близько половини від обіцяного.

Якщо уявити, що з фінансуванням покращення водопостачання немає ніяких проблем і все, що передбачено в регіональній угоді, Львів отримає, то в результаті автори угоди (прем’єр, міністр економіки, голова ЛОДА, голова облради і міський голова Львова) передбачають, що наслідком реалізації заходів стане стабільне забезпечення постійного постачання питної води обласному центрові. Тобто якщо не у 2012 році (бо на цей рік ще передбачено фінансування деяких робіт), то принаймні у 2013 році вода у Львові подаватиметься цілодобово. Це випливає з документа.

Проте головний інженер «Львівводоканалу» Володимир Садовий «Вголос» розчарував: «Якщо реально, тих грошей недостатньо. Я говорю як фахівець». За його словами, тих 261 млн. грн., про які йдеться, вистачить лише для того, щоб «зрушити з місця райони», де вода зараз подається за графіком. Наприклад, заміна водогону Плугів – Золочів та реконструкція насосної станції у Миколаєві, за його словами, «дасть можливість збільшити об’єм подачі води у Личаківський і Сихівський райони». Але налагодити на них цілодобове водопостачання у всьому Львові — нереально, стверджує фахівець. Для цього, каже, потрібно не якихось там 261 млн. грн., а 650 млн. доларів (!).

Після цього для сумнівів у тому, що розпіарена регіональна угода (а точніше, мільйони, які у ній зазначені) вирішить проблему з цілодобовим водопостачанням у Львові, не залишається місця. Вона її, найімовірніше, не вирішить.

Василь Скріба, «Вголос»


  Проголосувало (1)   1 2 3 4 5
 Коментарі (0)

Залишити коментар

І'мя:
Коментар:
Введіть число зображене на малюнку:

Якщо ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Новини


Loading...

Новини компаній

ЛАЗ пояснив ситуацію з гуртожитками
07.08.2009 14:55, Коментарів (0)
Будьте уважними та обережними!
24.07.2009 14:26, Коментарів (0)

Підприємства

Групи підприємствНовости Дня 
Rambler's Top100
Вголос інтернет-газета Copyright ©2009
Інформаційне агентство "Presstime.com.ua"
При повному або частковому відтворенні матеріалів активне посилання на Вголос обов'язкове.
Адмініcтрація сайту може не поділяти думку автора і не несе відповідальності за авторські матеріали
Система Orphus