Головна | Стартова | Контакти | RSS

Юрій Візняк
Голова Львівської міської організації УНП, депутат Львівської облради

Інформація про автора

Блог Юрія Візняка

З історії Перемишльських фортів

10.07.2009 17:26 __ Юрій Візняк
Сьогодні у селі Поповичі, Мостиського району на Львівщині розпочався перший фестиваль «Fort.Missia-2009». Триватиме захід протягом усіх вихідних. Гості фестивалю зможуть відвідати залишки унікального військового форту, який зберігся в Поповичах з часів Першої світової війни. Тут можна буде побачити мережу підземних ходів і укріплень, вік яких понад сто років.

Фестиваль – добра нагода ще раз згадати про непрості часи, які пережив наш край, коли не по своїй волі став центром військових дій на піку війни між двома імперіями. Тоді по обидві сторони воювали українці. Пропоную ознайомитися з добіркою історичних свідчень про тогочасні події, зроблених на основі двох рідкісних історичних книг.

За книгою Яна Рожанського «Фортеця Перемишль»

В ході Першої Світової війни Перемишльська фортеця захищалася 179 днів. На той час це була одна з одна з найбільших фортець у світі. За розмірами вона займала третє місце у Європі, поступаючись фортецям у бельгійському Антверпені та французькому Вердумі.


Будівництво фортеці розпочалося 1872 року. Для Австро-Угорщини Перемишль був важливими воротами, які треба було захищати на фоні погіршення стосунків з Росією. Адже тоді між Росією і Австрією почали окреслюватися різні погляди щодо балканських країн. Тому у військовому бюджеті було закладено величезні суми для розбудови укріплення Перемишля. В ході будівниці фортеці розростався і сам Перемишль, який через декілька років став одним з найбільших міст Галичини.
Будівництво фортеці також співпало з зміною типу артилерії, модернізація якої збільшила дальність польотів снарядів і потужність зброї. Тому укріплення почали зводити подалі від міста, на відстані 9-26 кілометрів. Зводилися укріплення з використанням бетону.
Перемишльська фортеця була поділена на вісім оборонних відрізків. На висотах, які оточували місто, було споруджено 18 фортів. Найбільш розбудованими і найміцнішими були форти VI напрямку, що захищали найважливіші шляхи зі Львова і Добромиля. Група селиських фортів (село Поповичі) була найсучаснішою. Ці укріплення могли взаємно захищатися, бо були з’єднані земляними валами. В них були встановлені 150-міліметирові гармати і 210-міліметрові мортири. Форти були оснащені електричними двигунами, вентиляторами і прожекторами.
Свого часу форти пройшли випробування війною між двома імперіями, яка докотилася до цієї частини Галичини восени 1914 року і тривала аж до початку літа 1915 року.
Австро-угорці утримували у фортеці велику групу військ, яку, водночас, не могли послати на фронт. У військах перебувало багато українців, для яких австрійський режим був чужим. Вони не хотіли гинути за чужі інтереси.
Коли почалася війна, фортеця ще не була в повній бойовій готовності. Тому в останні дні перед початком оборони Перемишля від росіян велась інтенсивна підготовка, до якої було залучено 25 тисяч людей. Перед фортами було викопано 50 кілометрів ровів – стрілецьких, зв’язкових, 20 місць артилерійських батарей. Довкола фортеці для точнішого обстрілу артилерії було вирубано тисячі гектарів лісу, спалено 21 село і 23 присілки. Їхніх мешканців було кинуто напризволяще або переселено до Чехії та Моравії. Понад половину мешканців Перемишля покинули місто, хто наказу не послухав евакуювали силою до табору Талергоф біля Грацу.
Вкінці серпня фортеця була готова до оборони. У Перемишльській фортеці нараховувалося 1 000 гармат різних типів і моделей. Серед них зразка 1861 року з литими стволами на дерев’яних лафетах. Скорострільність цих гармат складала снаряд на хвилину, дальність стрільби 3-4 кілометри.
Після багатьох поразок австрійських військ у Галичині в рядах австрійського керівництва армією запанувала паніка. Ширилися підозри, що українське населення працює на користь Росії. Розпочалося переселення, арешти, польові суди, репресії і розстріли. Солдати-українці з полків, мобілізованих із місцевого населення, масово кидали зброю й тікали. 18 вересня після обіду загриміли перші залпи фортечної артилерії з селиських фортів. Стріляли вони по козаках, які першими з’явилися на чолі російських військ.
26 вересня Перемишль був повністю відрізаний росіянами, у той час у фортеці було 128 тисяч військових, проти яких діяло 280 тисяч російських військових. Свій наступ на Перемишльські форти росіяни розпочали зранку, 3 жовтня. Головний штурм ішов на відрізку селиських фортів. Російський цар вимагав протягом трьох днів здобути фортецю. Але перші атаки росіян були невдалими. Твердиня зіграла свою роль, протягом трьох тижнів стримуючи потужний напір 280-тисячної російської армії. Цими днями Перемишль і його околиці були схожими на суцільну могилу, в районі Селиськ було поховано близько 5 тисяч солдатів.
На початку листопада росіяни, замість штурму, вирішили готувалися до другої, довготривалої зимової облоги фортеці. Протягом зими у фортеці панував голод. До кінця лютого кількість людей у фортеці зменшилася на 24 тисячі солдатів. Росіяни були добре поінформовані про ситуацію у фортеці, про кількість продовольчих запасів, розташування полків, кількість поранених і хворих. Активних наступальних акцій проводилося менше, зате розвідка діяла інтенсивно.
Місцеве населення, яке не покидало своїх спалених сіл, важко переносило наступи військових. Селяни жили в землянках, підвалах розвалених будинків і гинули від голоду та обстрілів артилерії з двох сторін. Після невдалої спроби австрійської армії захопити продовольчі склади в Мостиськах і Судовій Вишні Перемишльська фортеця стала готуватися до капітуляції.  Днем капітуляції було обрано 22 березня. Роблячи такий крок австрійське командування пояснювало це великим виснаженням війська. Форти і фортечні об’єкти мали бути висаджені у повітря зранку 22 березня. Знищували всі військові документи, топили амуніцію, виводили з ладу гармати.
Росіяни зайняли фортецю без боїв. Падіння Перемишля викликало великий резонанс у світі. В Австро-Угорщині панував траур, в Росії святкували день перемоги. Фортечні укріплення особисто відвідав російський цар Микола II. Після здобуття Перемишля ініціатива на фронтах перейшла до росіян.
Проте тріумфували росіяни недовго. Після поразок на фронті від військ Австро-Угорщини і Німеччини 13 травня на фортах Перемишльської фортеці знову розпочалися бойові дії. Розпочалася третя облога фортеці, яка тривала лише 4 дні. Форти були швидко знищені новою потужною зброєю – гарматами німецького виробництва, які легко пробивали навіть 2,5-метрові стіни. На третій облозі роль фортеці у Першій Світовій війні завершилась.

За романом С.Голубєва «Коли фортеці не здаються»

Галицька битва у Першій Світовій війні розпочалася 25 серпня 1914 року наступом австрійців на Люблін-Холм. Тоді російські солдати та офіцери вперше почули про сильну фортецю Перемишль, яка захищала угрупування австрійських військ.


На південному, південно-східному і східному напрямках міста форти розтягнулися на 11 км. від залізничного моста. Далі особлива група – Селіська, до складу якої входило шість передових фортів. Штурм Селіськ закінчився блокадою Перемишля  26-го вересня. Три армії оточили його з трьох сторін. На багато кілометрів від фортеці  були розміщені по селах і містечках стоянки транспорту, госпіталі, обози.


У Медиці, Мостиськах, Мочерадах стояли російські війська. Штаб блокадного корпусу знаходився на фільварку Рудники, біля залізниці. Саме тут вирішувалася доля міста: корпус Щербачова разом із армією вирішив захопити Перемишль.


Саме тому на допиті в штабі був вислуханий мешканець з Мочерад, який працював на укріпленнях Седліск. Він розказав про глибину рову, бронекупольні  установки, передові батареї, дротяні сітки, вовчі ями і фугаси, тобто цілу систему довгочасних споруд, захопити які означало прорвати фортовий пояс.


І Щербачов і Дельвіг спішили заволодіти Перемишлем  ще до того, як підійдуть нові командири. О 10-й годині ранку вони вирішили розпочати атаку на відкритій місцевості. Перед тим вони запропонувати гарнізону Перемишля здатися в полон, але отримали відмову.


Протягом ночі з 3-го на 4-те жовтня вони розробили план наступу на Перемишль. Атака розпочалась блискавично. Артилерія вийшла на позиції, піхота рубала гілки ялин і маскувала гармати. Протягом ночі підходили нові сили і відразу вступали в бій. Шостого жовтня стрільба під Перемишлем  велася  дуже інтенсивно, але фортам і укріпленням вона не приносила ніякої шкоди. Начальники дивізії знали з донесень командирів – артилерійська підтримка нічого не дала, вогонь фортів не слабшає, броньові башти не ушкодженні, дротяні загорожі і мінні поля не ушкодженні, перехід через рови неможливий…. Тільки дві дивізії підійшли близько, а решта війська перебували за один два кілометри від мети.


Вночі почався новий штурм. З артилерійського пункту на висоті 231 можна було роздивитися великий форт Селіської групи, його бічні фасади і броньовані вежі. Це були укріплення з напівзаокругленим переднім фасадом довжиною в 100 м і великим колом триярусної оборони, бліндажним кулеметним окопом, двома лініями дротяних загород, вовчими ямами, високими насипами з яскраво-жовтої глини.


Сподіватися заволодіти першокласною фортецею відкритою силою, не маючи ніякої важкої артилерії, це було б абсурдом. Щербачов дав наказ - штурмовикам зосередитись в окопах, команді підривників знищити перешкоди, будівлі фортеці закидати ручними гранатами. На штурм було піднято все російське військо. Батареї дуже швидко займали нові позиції. Стрільба велася снарядами по прямій цілі на відстані 300 сажнів. Але снаряди відлітали від броньованих веж і форти залишались неприступними.
Командири дивізій підняли піхоту. Але вогонь австрійців зупинив наступ росіян. Лопатами та сокирами було зроблено 5 проходів через дротяні укріплення. Після чого  російські солдати ввірвалися у внутрішнє подвір’я фортеці. Позаду залишилися бруствери з броньованими баштами та стволами пушок, що виглядали з них. Попереду були укриття з порохом, за ними огорожа форту.


Було відбито три атаки. Але оскільки підкріплення не було, то в шостій вечора солдати почали відступати. Опівночі був відданий наказ відійти. Російські війська відходили від фортів Перемишля. Відходячи, війська залишали незліченні насипи свіжої землі – братські могили. Прибувши на фільварк Рудники, генерал Селіванов звільнив Щербачова від командування військами…


У той час до Мостиськ прибули шестидюймові гармати. Їх зняли з платформ та розмістили на головній вулиці містечка напередодні залишеного всіма жителями. З планів штурму фортеці здійснився тільки один – навколо Перемишльських фортів будувалася залізниця. Її будували залізничні роти з допомогою вільнонайманих робітників. Головні укріплені позиції починалися в селі Шегині, що за 5 кілометрів від фортів.


Побудова окружної залізниці дуже цікавила австрійську контррозвідку. Щодня жовті біплани кружляли над будівельними об’єктами. На голови будівельників летіли бомби. На півдні Медика перетворилася в сильний опорний пункт. Сюди прибуло два саперних батальйони – закипіли траншейні і саперні роботи.


Для кожного дивізіону рили запасні порохові укріплення. У ближньому селі Тщенець розташувався дивізіонний госпіталь. Залізниця була готова і дуже добре діяла. Біля Радимна і Лядської Волі (зараз Волиця) була платформа перезавантаження з широкої колії на вузьку, трикутник для поворотів рухомих блоків, майстерня і депо для 17-ти паровозів. Звідси було дві гілки: до головного артилерійського парку і до села Шегині.


Весною підвезли і поставили напроти Седліск 4 батареї з 11-ти дюймових мортир. Саме вони відкрили вогонь по Перемишлю і його укріпленнях. У той час прибув Карбишев, який їхав з Бескидського перевалу на Стрий, Самбір, Хирів і опинився в Мочерадах. Обози другого ешелону відійшли до Мостиськ, а Карбишев відправився на фільварк Рудники. Там він отримав в своє розпорядження окрему саперну роту і коли з російської сторони запрацювали прожектори розпочався жорстокий бій. Карбишев, який був попереду, впав, випустив з рук шаблю і прапор. Але відразу підійшла велика група солдат, яка підхопила прапор, продовживши переможний бій.


На заході під жорстоким вогнем росіяни захопили село Красичин і боротьба за передові позиції фортеці завершилась успіхом. Почалася друга фаза осади. Артилерія знищила декілька фортів. Гарнізон Перемишля вже не мав сили оборонятися. До 20-го березня позиції облоги фортеці перетворилися в стартову лінію для атаки росіян. Кільце штурму вкрай звузилось. 21-го березня рано вранці на фільварк Рудники прибув уповноважений перемишльського коменданта граф Кусманек для перемовин про здачу фортеці. Уповноважених з боку австрійців було двоє – полковник Мартинек та підполковник Хуберт, перекладав обер-лейтенант Вагнер, з російської сторони генерали Селіванов і Азанчеєв. Азанчеєв урочисто сказав: «Ніяких умов про здачу фортеці я не ставлю – фортеця має належати переможцю».


22-го березня із сторони Перемишля було чути гуркіт останніх гармат. Це гарнізон фортеці підривав форти. В сьомій годині ранку над фортом був піднятий білий  прапор. Перемишль капітулював. Коментарі (2)
ігор-львів, 16:26 16.07.2009
був на фестивалі фортмісія 2009-простр БОМБА СУПЕР
Флекс, 09:36 15.07.2009
Дуже цікава інформація про події Першої світової війни. Ця сторінка історіїї Галичини дуже мало асвітлюється в засобах масової інформації, а вона була і її треба знати.

Залишити коментар

І'мя:
Коментар:
Введіть число зображене на малюнку:

Усі автори


Усі автори [13]
Якщо ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Газета Ратуша Новости Дня 
Rambler's Top100
Вголос інтернет-газета Copyright ©2009
Інформаційне агентство "Presstime.com.ua"
При повному або частковому відтворенні матеріалів активне посилання на Вголос обов'язкове.
Адмініcтрація сайту може не поділяти думку автора і не несе відповідальності за авторські матеріали
Система Orphus