про політику та економіку
        A A
зробити стартовою
ГОЛОВНА  |  НОВИНИ |  НАГОЛОС |  СТАТТІ |  ОГЛЯД ПРЕСИ |  ЧАТ |  БЛОГИ |  ІНФОРМАЦІЙНІ БАЗИ  |  КУЛЬТУРА  |  ТУРИЗМ

БЛОГИ


Юрій Шведа [46]
політолог

Куди нас веде парламентське простацтво?
25.12.2008 20:53:21 ___ Юрій Шведа

На питання про “правильне та неправильне мислення законодавців намагалися дати позитивну відповідь ще у ХVIII ст. Було воно центральним у філософії утилітаризму. Що означає для законодавця правильно мислити”? Це означає, що він повинен постійно вираховувати, які суспільні наслідки будуть мати прийняті ним рішення. Законодавець повинен більш-менш виразно уявляти собі баланс, виважуючи всі “за” і “проти” насамперед на терезах здорового глузду: чим чіткіше окреслюються шанси прибавити блага для суспільства (за допомогою цього закону), тим вагомішою стає “ніша” з аргументами “за”. І, навпаки. Законодавець зобов’язаний осягнути головне, відчути домінантну силу впливу того закону, який пропонується суспільству. За масою поодиноких впливів закону на людей і їхньої (уявної) зворотної реакції на нього, необхідно розгледіти “обрії” сукупних доброчинних і недоброчинних (злоякісних) наслідків, вирахувати баланс між “сумою добра” та “сумою зла”. І визначити, зрештою, кінцевий результат, тобто уявити, яка з цих “сум” переважатиме.

Наріжні категорії утилітаризму досить конкретні – у тій частині, де йдеться про духовну спрямованість законодавства. Це – своєрідні “конкретні абстракції, які окреслюють головні орієнтири в законодавстві і політиці. Таким тріумвіратом орієнтирів  є безпека, свобода, користь, які й перетворюють ліберальне законодавство на потужний чинник цивілізованого реформування суспільства. Таким чином, коли Є. Бентам вживає термін правильне мислення законодавця”, він має на те досить переконливі підстави, оскільки в цьому мисленні є та “пізнавальна колія”, від якої кожному реформатору неприпустимо відхилятись – це заснований на безпеці кожного рух до загального блага, до “якомога більшого щастя якомога більшого числа людей”. “Мистецтво законодавства, яке є однією з галузей науки про право (чи юриспруденції) полягає в тому, щоб зорієнтувати людей на такі дії, які ведуть до суспільного благополуччя”. Таким чином Є. Бентам перетворив суспільне благо в керівну мету законодавства і політики.  

Свідомо чи несвідомо зійти із зазначеної пізнавальної колії” – означає для законодавця “мислити неправильно”. Вказуючи на найтиповіші збочення законодавців, хиби та помилки англійський мислитель складає своєрідну “карту псевдошляхів”, просування по яких супроводжується згубними наслідками для суспільства. При цьому він наголошує, що автори хибних ідей мають звичку, по-перше, видавати їх за абсолютний “науковий автортет”, за останнє слово науки. По-друге, політична мова, якою маскуються хибні теорії та ідеї, зазвичай, підступна, темна, плутано-мінлива, непевна. Такі автори дуже полюбляють “гру словами”. “Убогі і хибні ідеї прикриваються цілою хмарою слів. І чим мінливіший їхній зміст, тим легше ошукати читача”. У цьому разі як аргументи виступають публіцистичні “красивості”, барвисті фразеологізми, пристрастні заклики, фіктивні докази. Вірити тут слід насамперед досвіду – і особливо нашому власному досвіду”. “Хочете з двох протилежних способів законодавчої дії вибрати той, якого вона дійсно заслуговує? Прорахуйте позитивні і негативні наслідки кожного з цих способів, і вибирайте той, який дає вірогідність найбільшого щастя”.  

Критикуючи свого сучасника доктора Прістлі, який у творі “Суспільне благоденство” пообіцяв безхмарне, ідеальне майбутнє, Є. Бентам застерігає, що “досконале щастя існує лише в фантастичних країнах філософів”. Завжди будуть існувати неспівпадіння інтересів, їхня протилежність, суперництво, ненависть і насолода і т.п. “Тому, якими б розумними не були закони, їхньою основою завжди буде примус, а будь-який примус, навіть той, віддалена дія якого є рятівною, своїм безпосереднім впливом несе зло, страждання”.- говорить Є. Бентам. А отже від химер треба відмовлятися, бо, проникаючи в законодавство і політику, вони наносять людям багато шкоди. Завершуючи ці міркування, Є. Бентам наголошує, що правильні уявлення про поняття досконалості в галузі управління” може дати тільки “великий принцип корисності”. Тільки спираючись на цей принцип, законодавці зможуть осягнути реальні, а не примарні горизонти майбуття.

Будучи переконаним демократом, Є. Бентам водночас застерігав від парламентського простацтва, від використання законів як інструменту перерозподілу суспільних багатств. З одного боку, навколо ідей “справедливого перерозподілу” завжди скупчуються великі групи соціальних паразитів, азартних шахраїв, злодіїв, винахідливість яких у питаннях розкрадання суспільного багатства воістину безмежна. З іншого ж боку, розподільне законодавство шкідливе навіть для самих бідняків, не кажучи вже про інші верстви населення. Чому? Бо закон, який надає біднякам блага, не зумовлені їхньою працею,- це закон проти самої праці, проти виробництва, чи щонайменше проти бережливості”. Звідси ясно, що закон, котрий дає людям гарантію безбідного існування, незалежно від результатів їхньої праці, об’єктивно заохочує неробство і марнотратство. Від цього, зрештою, залежить і рівень суспільного добробуту.

P.S. Як шкода, що наші законодавці не читають Є. Бентама!


КОМЕНТАРІ


Залишити коментарій
Автор*
Повідомлення*

НОВИНА ГОДИНИ

  Вітаємо передплатників та читачів з Новом роком та Різдвом! »»  

Чи знаєте Ви, що...

… масони – найвідоміше таємне товариство; »»

ЛЬВІВСЬКІ НОВИНИ

  Вітаємо передплатників та читачів з Новом роком та Різдвом!  »»  
  Хто в Європі чемпіон по випивці на свята?   »»  
  Львів планує отримати 70 млн. грн. до бюджету у 2009 році від продажу землі  »»  
  2008 року Львів виконав план надходжень від продажу землі лише на третину  »»  
  Львівщина увійде в новий рік з найбільшими боргами по зарплаті перед працівниками бюджетної сфери - Секретаріат президента  »»  
  Львівські «свободівці» відсвяткують Новий рік та 100-річчя з дня народження Бандери на Говерлі  »»  
  Комарницька міськрада вирішила провести перепоховання солдатів НКВС сьогодні  »»  
  У 2009 році Львівобленерго планує витратити 108 млн. грн. на покращення роботи електромереж на Львівщині  »»  
  Правоохоронці виявили 10 кг піротехнічних виробів, які незаконно збувалися в одному з магазинів Борислава  »»  
  Львівський міськвиконком виділив трикімнатну квартиру олімпійському чемпіону Олександру Петріву  »»  
  Проект будівництва у Винниках музейного комплексу історії побуту етнічних українців Надсяння, Холмщини, Лемківщини та Підляшшя завершений  »»  
  Львівська облрада затвердила графік прийому громадян Сеником та Козак на 2009 рік  »»  

НОВИНИ УКРАЇНИ

  Бандера і "бандери" »»  
  ГАЗПРОМ ПРОДАВАТИМЕ УКРАЇНІ ГАЗ ПО 418 ДОЛАРІВ »»  
  Україна починає "обробляти" Європу »»  
  НАФТОГАЗ НЕ ПОГОДИВСЯ НА УМОВИ ГАЗПРОМУ, БО ВОНИ ЗБИТКОВІ. Але готовий домовлятися »»  
  Ющенко дав на газові переговори 7 днів »»  

РЕЙТИНГ СТАТТЕЙ

  Зварич і могорич з мільйона лимонів »»  
  Суддя Зварич в обіймах Васюника »»  
  Емомалі Рахмон на львівській землі »»  
  Відкриття Музею пошти »»  
  Мітинг-попередження від ПОРИ »»  

ІНФОБАЗИ

  Персоналії»»  
  Групи підприємств»»  
  Підприємства»»  

БЛОГИ

 

Юрій Візняк
Нехай щастить кожному у Новому 2009 році!
 
 
Юрій Шведа
Куди нас веде парламентське простацтво?
+ усі блоги
 
Журнал Золотий резерв

СПЕЦПРОЕКТИ

  Серіал "МЕРІЯ"»»  
  Круглий стіл експертів і політиків»»  
  Зміни влади на Львівщині»»  
  Шенген»»  
  Вибори 2007 на Львівщині»»  
  Євро-2012 у Львові»»  
  Все про львівських VIPів»»  

ВАШІ ВІДЗИВИ

секс порно секс http://pavlialeksej45.narod.ru/ http://pavlialeksej45.narod.ru/filmi-2008/  »»
секс порно секс http://pavlialeksej45.narod.ru/ http://pavlialeksej45.narod.ru/filmi-2008/  »»
Хто ж того не знає, а чи хтось взявся його виганяти - чи тільки вибрати можуть таке щастя для міста? »»
Привітання від начальника міліції Пісного шановні галицькі хруні я крав і буду красти ,а ви мітингуй »»
Садовий то брехлива падла через Галицькі інвестиції пограбував людей а тепер косить під порядного то »»
                Новости Дня деревообробний портал 
        Написати листа:       Дизайн: А. Черкашин
Rambler's Top100
© VGOLOS.COM.UA. Використання матеріалів з обов'язковим посиланням.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторів. Редакція також не несе відповідальності за істинність інформації, наведеної в нередакційних матеріалах.

Передрук, копіювання, а також відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "PRESSTIME.COM.UA",
ЗАБОРОНЕНО В БУДЬ-ЯКОМУ ВИГЛЯДІ, лише з .