про політику та економіку
      
зробити стартовою
ГОЛОВНА  |  НОВИНИ |  НАГОЛОС |  СТАТТІ |  ОГЛЯД ПРЕСИ |  ЧАТ |  БЛОГИ |  ІНФОРМАЦІЙНІ БАЗИ  |  КУЛЬТУРА  |  ТУРИЗМ  |  KAVA.LVIV.UA

СТАТТІ

Польща - Україна: нові стосунки нової влади

Громадянська Платформа виграла дострокові парламентські вибори у Польщі і в середу розпочала переговори з Польською Селянською Партією у справі створення правлячої коаліції. Як виглядає програма Громадянської Платформи щодо саме східної політики, а зокрема України? Про це Тадеушові Іванському розповів політолог і колишній член Громадянської Платформи - Ґжеґож Костжева - Зорбас.

- Скажіть будь ласька, яку східну політику, тобто політику щодо України, Росії та Білорусі запропонує Громадянська платформа та уряд, який вона сформує? Це буде радше продовження курсу попередніх урядів чи зовсім нова якість?

- У програмі Громадянської Платформи не багато сказано про східну політику. Хоча треба взяти до уваги, що програма опозиційної партії та програма періоду виборчої кампанії не дуже вартісні в контексті прогнози практичної політики після виборів. Тим більше що уряд буде коаліційним, і в галузі закордонної політики йому слід буде взаємодіяти з президентом, котрий представляє ще іншу партію. Отже східна політика буде функцією не того що раніше декларовано, а по-перше дійсних намірів Платформи, по-друге умов, що їх поставить коаліціант, яким може бути Польська Селянська Партія але не мусить, бо це можуть бути Лівиця і Демократи. Своє слово скаже і президент з Права і Справедливості, в якого конституційний і неабиякий вплив на зовнішню політику. Отже потрібні будуть компроміси, а вони, як правило, політику обмежують.

- У програмі Громадянської Платформи, в контексті відносин з Росією, мова йде про приборкання емоцій задля досягнення політичних цілей у стосунках з Росією. Які це цілі?

- Я це розумію як нормалізацію. Щоб відносини між Польщею та Росією виглядали приблизно так як між Польщею і іншими країнами Європи та як між Росією та західноєвропейськими країнами. Не йдеться мабуть про таке маніфестування приязні як між Росією та Німеччиною. Платформа уявляє наше стосунки з Росією на зразок Бельгії чи Голландії, в яких ці взаємини нормальні і коректні. Це між іншими означає свободу торгівлі, імпорту і експорту - тобто того, чого в Польщі тепер немає у контактах з Росією. Польща це зараз один з улюблених ворогів Кремля. Метою внутрішнього вжитку такої позиції Москви є зазначення неіснуючої вже колишньої сфери впливів, до якої входили країни Центрально - Східної Європи. Натомість зовнішньою метою такої стратегії є недопустити до повної інтеграції в рамках Євросоюзу. Отже Платформа хоче нормальної торгівлі з Росією, без жодного ембарґо. Чи така політика проходитиме за рахунок інших держав Східної Європи, особливо України - це важко передбачити. Напевно президент Лєх Качинський наполягатиме на активній політиці щодо України, щоб вона не попала у залежність від Росії. Коаліція, якщо це буде Польська Селянська Партія, то боюсь що вона може бути байдужою щодо України, окрім вузьких інтересів у сфері сільського господарства. Звичайно, Платформа має традицію підтримки України підчас Помаранчевої революції, але це замало для прогнозування активної політики.

- Тобто Ви допускаєте таку ситуацію, що оскільки сформується коаліція Громадянської Платформи з Польською Селянською Партією, стосунки з Україною можуть бути предметом торгу з Росією?

- Так, я це підтверджую.

- В такому разі яке ваше ставлення до позиції Польщі як адвоката України в Європейському Союзі. В програмі Громадянської Платформи записано, що вона буде послідовним союзником України у процесі її наближення до ЄС та НАТО. Чи слово наближення, а не членство, тут невипадкове і Платформа не буде наполягати в Брюсселі на відкриття Україні дверей до Євросоюзу, а лише зупиниться на умовах Нової посиленої угоди між Україною та ЄС?

- Між лідерами Платформи існує переконання, що не вдасться повністю відкрити дверей Євросоюзу для України, що програма повноправного членства України в Євросоюзі нереалістична. А це з приводу опору країн західної Європи, в тому числі тих в Євросоюзі найбільших і найвпливовіших. Процедура прийняття нових країн членів така, що навіть вето лише однієї країни - повністю цей процес блокує. Отже це слово "наближення" таке невизначене цілеспрамовано, бо Платформа не хоче ангажуватися у справи, яких здійснення вважає неможливими. І вже у перших заявах кандидата на пост прем'єр-міністра, якщо йдеться про східну політику, видно зосередження на Росії. Дональд Туск сказав, що перші три столиці, які він відвідає це Брюссель, Вашинґтон та Москва. Він про Київ не згадав. Про Вільнюс також ні. Звичайно не згадав він і про інші столиці західноєвропейських країн як Берлін, Париж та Лондон і я розумію, що не можна було назвати десятка столиць, але такі три пріоритети, серед яких є Росія а нема України - мають своє значення.

- В такому разі, яким є план Платформи у стосунках з Україною? Пріоритети це Євро 2012, це труба... може ще щось і як це реалізувати?


- Нафтопровід Одеса - Броди і добудова його польського відрізка, бо в цьому заключається проблема, думаю буде підтриманий, але без такої ейфорії і такого заангажування яке презентував уряд Права і Справедливості. У великому рахунку всі українські і взагалі східні справи – тобто будування мережі союзів Польщі з країнами між Польщею та Росією чи енергетичні саміти - це все зараз викликатиме менший інтерес і може не мати продовження або це продовження буде набагато слабшим. Без сумніву, процес демократизації в Україні підтримуватиметься, хоча це вже не пріоритет, бо демократія в Україні стійка. Платформа розвиватиме стосунки з Україною, хоча без її членства в Євросоюзі. Щодо НАТО, тут справа менш істотна. Україна не хоче членства в НАТО і доки українці не змінять своєї позиції у цьому питанні - дилеми - підтримувати чи не підтримувати - немає.

- Чи громадянська платформа має налагоджені контакти з українськими політичними партіями і чи в своїх рядах має спеціалістів в української політики?

- Платформа мала пожвавлені контакти підчас Помаранчевої Революції і час від часу пізніше, як продовження цієї підтримки. Це були контакти з табором помаранчевих. Фахівці від українських питань є, хоча важко мені назвати точні прізвища. Є також люди взагалі зацікавлені зовнішньою політикою.


Польське радіо

30.10.2007 15:39:11

Українська банерна мережа

ЦІКАВИНКИ:

ВАШІ ВІДЗИВИ


Stalker, 2007-11-01 20:39:40
На щастя шлюби з "кольоровими" в нас поки що вийнятки:) Ті молодиці, які виїжджають в Туреччину чомусь підпадають в мене під образ легковажних довгоногих блондинок, для яких в житті головне самі знаєте що. А от в Польщу рвуться цілком порядні дівчата. В основному з Західної України, в основному студентки. І це масово!!!!!!!
???, 2007-11-01 01:29:32
А що? Тільки в Польщу виїхали? А до москалів? А чого тільки про поляків і москалів завжди згадують, он до турків скільки (ті - взагалі унтерменші)? А, є ще і такі, що не виїхали, а навпаки - привезли сюди мавп, наприклад з Марокко... як все відбувається: там вона тільки відмітилася у його родичів, їй помалювали руки, а жити разом з тим унтерменшем збирається тут, і плодити ублюдків. Нє, ну, якщо їй мавпи довподоби, то туди їй і дорога, до них, але ж якого біса везти то болото сюди і поганити кров Нації???
Rudolf, 2007-10-31 22:21:07
Хочте називайте мене ксенофобом, хочте расистом, але не люблю я поляків. Просто ненавижу. Почалася та ненависть в мене десь з початком 90-х. Мій старий тоді їздив в Польщу на заробітки і розповідав як там до наших ставились. Я думаю це через комплекс неповноцінності, бо в Історії вони взагалі були, можна сказати, маргінальним народом. Війни якщо і вигравали, то майже завжди не без сторонььої допомои, а німці і мокалі завжди їм мняли боки. Не кажучи вже про козаків, чи там УГА. Але що мене найбільше бісить, то те що ті Лєхи і Янеки тепер відбирають в нас найдорожче - наших дівчат. Хочете смійтеся, але перед тим задумайтесь колеги, скільки наших чорнобрових вже виїхало в Польщу і там вискочили заміж?
Залишити відгук
Автор
E-mail
Повідомлення

НОВИНА ГОДИНИ

  Стецьків вважає, що під час голосування по кандидатурі прем'єра відбувся збій системи голосування »»  

Чи знаєте Ви, що...

… ящик горілки вже другий день утримує в заложниках сім’ю з Левандівки »»

ЛЬВІВСЬКІ НОВИНИ

  Вирішення грибовицької проблеми знову відкладається на невизначений термін - Олександр Вардзаль  »»  
  Трудовий колектив ДП «Львівський іподром» знову погрожує проводити акції протесту з метою недопущення передачі іподрому в комунальну власність  »»  
  Львівська ОДА пропонує в 2008 році офіційно відзначити 38 пам'ятних дат  »»  
  Польський сенатор патронуватиме відновлення Вірменського собору у Львові  »»  
  За 11 місяців рівень інфляції на Львівщині склав 14,2%  »»  

НОВИНИ УКРАЇНИ

  Юлія Тимошенко збилася з рахунку »»  
  Ахметов і Пінчук об'єдналися з Ющенком »»  
  Коломойський продає свої активи »»  
  З Гриценка можуть зробити секретаря? »»  
  У Тимошенко все одно високі шанси »»  

РЕЙТИНГ СТАТТЕЙ

  Святкові феєрверки фірми "Гелікон" »»  
  Танцювальна іконізація Юлі Тимошенко »»  
  Львівським ментам подарували нові санчата »»  
  В облраду завезли новий пісочок (ціни найнижчі в регіоні) »»  
  Прорубати Україну в Європу »»  

ІНФОБАЗИ

  Персоналії»»  
  Групи підприємств»»  
  Підприємства»»  

БЛОГИ

 

Роман Рак
Привіт пузатий.
 
 
Олег Немчінов
Про конституційну реформу, або нова конструкція українського ровера
+ усі блоги
 

СПЕЦПРОЕКТИ

  14-й Форум Видавців (2007)»»  
  Вибори 2007 на Львівщині»»  
  Євро-2012 у Львові»»  
  Все про львівських VIPів»»  

ВАШІ ВІДЗИВИ

Рагуль не рагуль - а своє має! »»
як завжди львівській рагуль денькович підвів всіх »»
"Гей львівський мере Андрію Івановичу!" - це від душі. Зразу видно, що автор знає справу. »»
Народний депутат з БАРСЕТКОЮ. Це покручє Добкіна. »»
Цікавий розклад.Це колись на митниці тесть дарував зятю конфіскований XАРЛЕЙ зараз даруватиме обєдна »»
                Новости Дня деревообробний портал
        Написати листа:       Дизайн: А. Черкашин
Rambler's Top100
© VGOLOS.COM.UA. Використання матеріалів з обов'язковим посиланням.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторів. Редакція також не несе відповідальності за істинність інформації, наведеної в нередакційних матеріалах.

Передрук, копіювання, а також відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "PRESSTIME.COM.UA",
ЗАБОРОНЕНО В БУДЬ-ЯКОМУ ВИГЛЯДІ, лише з .