про політику та економіку
ГОЛОВНА  |  НОВИНИ |  НАГОЛОС |  СТАТТІ |  ІНТЕРВ'Ю |  ХРЕНІКА
ОГЛЯД ПРЕСИ |  ЧАТ |  ІНФОРМАЦІЙНІ БАЗИ  |  КУЛЬТУРАnew!!!
      
 Кіпіані подарував Садовому збірник темників          Молодь Львівщини попросила Росію забрати руки від Естонії          Львівську міліцію просять патрулювати тоталітарні пам’ятки та символи          У Львові розірвали Януковича          Свідків Єгови не пускали на стадіон «Україна»         

СТАТТІ

«Десятихвилинки ненависті» від ВО «Свобода»?

Проблема захисту української мови є стрижнем політичної доктрини ВО «Свобода». У боротьбі за чистоту української мови у ВО «Свобода» не зупиняється навіть перед критикою Президента Ющенка. Недавно лідер партії «Свобода» Олег Тягнибок висловив побажання трохи підівчити Ющенка української мови.  «Вголос» цілком і повністю солідаризується зі «Свободою» в питанні захисту рідної мови і готовий всемірно підтримувати всі ініціативи, спрямовані на розв'язання проблеми. Але не тоді, коли вони перетворюються на дешевий піар однієї політичної сили.

Втім, чи такий вже дешевий цей піар, і хто за нього платить? Скажімо, за найскромнішими підрахунками, громада Львівщини сьогодні вже витратила понад 10 тис. грн. ніби-то «на підвищення знання української мови депутатами Львівської облради», а насправді – на піар ВО «Свобода»..

Пояснимо: 10-хвилинки української мови транслюються по телебаченню. Облрада сплачує за 1 хвилину трансляції 120 грн. Отож один такий «піар-урок» депутатів від «Свободи» обходиться нам, громадянам, 1200 грн. Крім того, мовні дослідження пані Фаріон тиражуються 150 примірниками та роздаються депутатам і журналістам. Це ще орієнтовно щоразу — 100 грн.

1300 грн. помножимо на кількість вже проведених уроків — орієнтовно 7. Отримуємо 9100 грн. Це реальні видатки. Але до цієї суми формально слід також додати, як мінімум, вартість 10 хвилин робочого часу депутатів, для яких облрада — основне місце роботи. Таких набереться близько 10. І ще багато інших непрямих видатків.

А тепер логічне запитання: чи можемо ми, громадяни, перевірити ефективність вкладення цих коштів і чи можливо взагалі це зробити? Реально — ні. Позаяк 10-хвилинна акція депутата Фаріон не передбачає ніяких механізмів контролю за якістю успішності тих, кому вона адресована.

Тоді на що витрачаються наші гроші і час депутатів? НА САМОПІАР КОШТОМ ГРОМАДИ ОДНОГО ДЕПУТАТА — ІРИНИ ФАРІОН ТА ПОЛІТИЧНОЇ СИЛИ, ЯКУ ВОНА ПРЕДСТАВЛЯЄ.

А тепер декілька слів про методи, якими пані Фаріон навчає депутатів говорити чистою українською мовою. Найбільше ця процедура нагадує «публічне шмагання» – явище принизливе та несумісне з канонами педагогічної науки і принципами демократичного виховання. Один із депутатів облради в приватній розмові з кореспондентом «Вголосу» назвав їх «десятихвилинками ненависті». Йшлося, звичайно не про зміст того, що виголошувала пані Фаріон, а про форму.

Про ефективність таких підходів годі й казати. Окрім страху й зневіри у власних можливостях, психологічних травм та ненависті до тих, хто їх застосовує, такі методи нічого не приносять. Як викладач, пані Фаріон мала би про це знати. Хоча, судячи з тієї зверхності з якою пані Фаріон звертається до депутатів облради, педагог вона недобрий. Може, вона непоганий фахівець, не беремося судити, але як педагог – точно недобрий.

Звичайно, це справа депутатів дозволяти чи не дозволяти аби до них зверталися як до недолугих школярів. Можливо, бодай окремим із них, таке ставлення до них навіть приносить насолоду. Такі депутати можуть скинутися і для повнішого ефекту купити для пані Фаріон канчук та одяг з чорного латексу. Але погано те, що депутати облради, толеруючи такі підходи до власного навчання, перетворюють їх на НОРМУ ПОВЕДІНКИ у суспільстві подаючи негативний приклад усій громаді.


Із запитанням «Як Ви ставитеся до 10-хвилинок української мови, які проводяться на сесіях облради?» «Вголос» звернувся до депутатів Львівської облради.

Левко Захарчишин, заступник голови облради», фракція «Пори»:

«Нормально ставлюся, з долею здорової іронії. Враховуючи освітній рівень наших депутатів, ці 10-хвилинки варто продовжувати. Вважаю корисним те, що це транслюється по телебаченню. Не знаю яким буде кінцевий результат, але проблему вона правильно піднімає».

Ярослав Рущишин, депутат від НСНУ:

«Я ставлюся негативно, тому що ми в облраді не представляємо себе особисто, а представляємо громаду. Громада нам не давала права витрачати наш час на навчання. Шановні мої, книжечки після роботи, вночі — і вчити мову! Вчитися потрібно. Але не на сесії і з власного вибору. Кожен громадянин, який йде на вибори, здається, це навіть записано у Конституції, повинен володіти українською мовою. Думаю, що слово «володіти», ми повинні розшифрувати — це має бути якісне володіння, а не просто переклад російських слів на український манер. Забороняти ці 10-хвилинки я б не став, бо не хочу знімати добрий порив до навчання, треба вибирати менше зло. Просто за якийсь час Ірина Фаріон побачить, що це нічого не дає. Треба ганьбити і в тому числі себе за такий рівень володіння мовою. Але це треба робити трошки по-іншому».

Андрій Рожнятовський, депутат від фракції «Пора»

«Нормально слухаю, звіряю свою мову, але не знаю чи ці 10-хвилинки є ефективні. Але це є елемент, який заповнює пустоту, поки збираються депутати, а також сприяє вдосконаленню»

Олесь Старовойт, депутат від фракції НСНУ

«Загалом до того, що депутатам треба вчитися, ставлюся абсолютно позитивно, але це не треба робити під час сесії. Я б задоволенням о 18.00, коли ми закінчуємо свою роботу, навіть не на 10 хвилин залишався, а на більшій час, і тоді би депутати розбирали мовні огріхи. А коли це відбувається перед телекамерами, то, на жаль, це виглядає як певний піар і думаю, що мало ефекту воно дає».

Микола Горинь, заступник голови облради, фракція НРУ

«Цю пропозицію підтримали депутати облради. Спочатку воно мало інший формат, трошечки знущальний, тепер воно виглядає трохи делікатніше і легше. Не знаю, наскільки це впливає сьогодні на покращення мови і чи варто це транслювати у ефірі. Думаю, що нам би цілком вистачало, якби такі зауваження роздавалися депутатам. Щодо припинення цих 10-хвилинок, то думаю, що ніхто з депутатів не захоче виглядати певним чином «ворогом української мови» і цим психологічним ефектом вдало скористалися. Думаю, що воно само собою відпаде».

Михайло Хвойницький, фракція НСНУ

На жаль, ми маємо суцільний суржик сьогодні. Я це чую кожну хвилину. Зараз, принаймні, про це говориться. Але це повинно бути не за рахунок депутатської роботи на сесії. Це має проходити або після сесії, або до сесії.

Козак Людмила, фракція БЮТ

«Позитивно ставлюся. Дуже цікаво і весело, і поліпшується настрій. Вона дуже дотепно коментує. Якщо серйозно, я завжди шукаю в її виступах чи не згадуються мої слова. Також хочу звернути увагу, що наших депутатів було би добре повчити і манерам поведінки і ставленню до жінок: не кожний з них уступить місце жінці чи то в сесійній залі, чи в гардеробі, подасть пальто, пропустить жінку уперед, привітається».
Вголос, 09.05.2007 12:13:16

Українська банерна мережа

ЦІКАВИНКИ:

ВАШІ ВІДЗИВИ


Я, 2007-05-13 14:48:14
А доки "Свобода" разом із Фаріон піаряться в сесійній залі, в кінотеатрі "Львів" демонструють фільм "Первобутній". Питання на "п'ятірку": який із цих заходів (сесія чи фільм) збере більше глядачів і матиме більший вплив на мовну культуру львів'ян, зокрема молоді?
Дима, 2007-05-11 15:21:38
підюіна - слід читати - подібна
Дима, 2007-05-11 15:16:17
Справа якраз в тому, що ні Червоноград, ні Львів це далеко не вся Україна. Мене не треба вчити тут у Львові говорити українською мовою, грамотність мовлення окремих її носіїв, які не соромляться нею розмовляти це не є важливою проблемою, це проблема розвитку самого цього носія-людини. Але всі ці "патрійоти" такі як Фаріон, "Просвіта" чомусь сміливі саме в україномовному Львові, а на Сході України їх не видно. Боротьба за українства там, а не тут, інакше всяка подіюна діяльність стає маргінальною.
Червоноград, 2007-05-11 14:54:27
Пані Ірина Фаріон одна з найбільших патріоток України. ЇЇ приїзди в Червоноград, визаивають ажіотаж, вільне місце в Народному Домі. Це ознака її професійності, а не провокаторські думки противіників, які при на сході переходять на родной "язик", а тут себе видають патріотами. Колись пані Ірині памятник визнають, можу і і памятник поставлять. Кожен Українець який знайомий з її працями буде згідний зі мною на всі 100 відстотків. Слава Україні.
Я, 2007-05-11 13:39:43
Дима, ти неправий - звичайну українську мову, якою, до прикладу, розмовляю я та моє оточення, навіть галицькі рагулі не вважатимуть українською. Бо вона не така, як їх укрАїнська. А щодо Фаріон і "Свободи", то їх дії - звичайний піар. Добре придуманий, але тупо втілений - ви бачили, чого "Свобода" вчить льві'ян та гостей міста у громадському транспорті? Користуюсь ним рідко, тому й не пригадую точної кількості помилок - але з десяток точно був.
Дима, 2007-05-11 11:30:00
Мова якою говорить сама Фаріон є мертвою мовою. Такою мовою можуть говорити, або науковці, або фанати. Цікаво, а діти Фаріон не вдома, а на вулиці як говорять? Напевно говорять так, щоб їх зрозуміли. Накручену мову Фаріон тут не всі розуміють, а на сході її сприйматимуть, як агресивну самозакохану галичанку, яка не має нічого спільного з українством.
Сумно, 2007-05-11 09:51:47
Дуже добре робить Фаріон, що мочить свідомість галичан. Правильно ми ніякі не українці, а у ліпшому випадку х...ві українці бо ми зле розмовляємо українською мовою. Та вся депутатська наволоч все стерпить, бо краде, і це для них найважніше. А у мене питання - чому Фаріон не шпиляє схід? Та за простого пояснення - гавкати можна тільки у Львові, бо там не тільки не виберуть депутатом, а ще й будуть переслідувати. А терпіти за Україну ніхто не хоче!!! Всі зайняті, бо жеруть.
журналіст, 2007-05-11 09:19:57
Гарна ініціатива. А п. Ірина Фаріон вже не педагог. Нині вона депутат. Тому, можливо, говорить з колегами так, як їм звичніше:)) "Західняки" завжди вважали, що їхня мова є "справжньою" українською. Але, на жаль, у більшості випадків так не було і не є. Правильно звернув увагу Олдер, що зараз вона (мова галичан) ще більше відійшла від унормованої, літературної. Я теж маю можливість порівняти Львів, скажімо, 2000 і 2007 років. Висновки невтішні: "суржикомовна" молодь, російська попса у кафе (пам`яті Білозіра?), прохачі біля переходів з баяном і шансоном... Не треба наголошувати на тому, що це піар. Нехай інші політичні сили так само собі "піаряться", хто ж їм заважає? Тоді, можливо, і матиме Львів прогрес у даному напрямку, а не регрес...
Олдер, 2007-05-10 16:40:51
Звідки така неприязнь до ініціатив з піднесення рівня володіння українською у Львові? "Вголос" дав найбільш образливий, тенденційний і нетолерантний коментар порівняно з тими, кого, за явно упередженою думкою автора (авторів?) "шмагають". А українська у Львові дійсно деградує - і якісно і за сферою поширення. Коли я до вас приїхав навчатись в 1991 році і коли сьогодні відвідую феноменальне за своєю історичною значимістю в українській історії місто Лева - це ж просто очевидна деградація - молодь "жужіт" на "абщєпанятном", лідери місцевого життя ставляться до української як до власного одягу - "ношу як зручно". Славко, щодо Твого "Але це треба робити трошки по-іншому». - так роби, Ти ж ще з часів "СБ" в місцевих лідерах, то чому ж не просто не стало краще, але деградуєте, до речі, не тільки в мовній, але й економічній, політичній культурній сферах. Ви ж то на Львівщині при будь-якій владі в Києві - таки ж "при владі"?
софка, 2007-05-09 14:45:56
Думаю, Фаріон і Свобода, зокрема, роблять хорошу справу. Ну, якщо до дядечок за весь вік їх життя не дійшло, як правильно говороти, то що їх по голові за це погладити, ні, краще вже "шмагання". P.S. Вголос у своєму стилі. А може вам також варто повчити мову?
Залишити відгук
Автор
E-mail
Повідомлення
зробити стартовою

НОВИНА ГОДИНИ

  Львівська міськрада поширила відкоригований текст ухвали про створення комісії щодо пам'ятників у Львові »»  

Чи знаєте Ви, що...

у львівському трамваї виявлено диких пасажирів, які ніколи не бачили «Тойоти» »»

ЛЬВІВСЬКІ НОВИНИ

  Кіпіані подарував Садовому збірник темників »»  
  Молодь Львівщини попросила Росію забрати руки від Естонії »»  
  Львівську міліцію просять патрулювати тоталітарні пам’ятки та символи »»  
  У Львові розірвали Януковича »»  
  Свідків Єгови не пускали на стадіон «Україна» »»  

НОВИНИ УКРАЇНИ

  СТАНІК ТА ПШЕНИЧНОГО ПОВЕРНУЛИ ДО КС »»  
  "Регіонали" обіцяють дату в середу, якщо опозиція погодиться »»  
  Тимошенко побачила, як Янукович тягне час. І обіцяє контрольну дату »»  
  Кириленко і Тимошенко можуть інтегруватись? »»  
  Тимошенко не попливе з Януковичем в одному човні »»  

РЕЙТИНГ СТАТТЕЙ

  В гостях у Садового »»  
  9 травня у Львові (фоторепортаж) »»  
  Ющенко та "Вісла" Анни Ахмєтової + фото »»  
  1 травня у Львові (фоторепортаж) »»  
  Польські сни Петра Олійника (фоторепортаж) »»  

ВАШІ ВІДЗИВИ

а якби навіть би Писарчук мав би до цього відношення, то добре. Я вже не вірю тим помаранчам »»
Але й да, знайшли "фашиста". А для мене Тягнибок навпаки занадто поміркований, а його партія цілко »»
Це тільки підтверджує,те що садовий підставив журналіст.Дана ухвала-це тріумф лібералізму із старої  »»
тягнибок і наташа-конотопська - одного поля яягоди. фашизм бо й більшовизм - сіамські близнюки. і не »»
Тягнибок - нормальний українець. Можливо, робить помилки в політичній діяльності, неточності, не зап »»              Новости Дня
ГОЛОВНА  |  НОВИНИ  |  НАГОЛОС  |  СТАТТІ  |  ІНТЕРВ'Ю  |  ХРЕНІКА |  ОГЛЯД ПРЕСИ  |  ЧАТ  |  ІНФОРМАЦІЙНІ БАЗИ  |  КУЛЬТУРАnew!!!
Rambler's Top100
© VGOLOS.COM.UA. Використання матеріалів з обов'язковим посиланням.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторів. Редакція також не несе відповідальності за істинність інформації, наведеної в нередакційних матеріалах.

Передрук, копіювання, а також відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "PRESSTIME.COM.UA",
ЗАБОРОНЕНО В БУДЬ-ЯКОМУ ВИГЛЯДІ, лише з .

        Написати листа:       Дизайн: А. Черкашин