про політику та економіку
ГОЛОВНА  |  НОВИНИ |  НАГОЛОС |  СТАТТІ |  ІНТЕРВ'Ю |  ХРЕНІКА
ОГЛЯД ПРЕСИ |  ЧАТ |  КОНТАКТИ  |  ІНФОРМАЦІЙНІ БАЗИ  |  КУЛЬТУРАnew!!!
     
 ЛОР і Кабмін підпишуть угоду про фінансування регіону          Сеник вирішив не робити масло масляним і довірився депутатам          Козак знайшов Лепецькому роботу          Олійник радить не їсти ковбасу          Олійник передав Януковичу документи про аморальні призначення         

СТАТТІ

Українські рейдери: і проти лома є прийом

Термін «рейдер» існує досить довго. З англійської слово «raid» перекладається як напад, облава, грабіж, спустошення. Рейдерами колись називали бойові кораблі, якы під час війни самі йшли в далекий рейд морськими комунікаціями ворога. За іншою версією рейдерами називали ще й піратів, які в боротьбі за колонії грабували міста.

Сьогодні ж рейдерами називають фірми чи осіб, які займаються поглинанням чужого бізнесу. При цьому засоби масової інформації часто плутають два різні поняття: недружнє поглинання і захоплення, або, як ще кажуть, «біле» і «чорне» рейдерство. Так от, «білий» рейдер використовує відносно законні інстументи: купівлю контрольного пакету акцій, переобрання органів управління підприємства тощо. В цивілізованому світі це річ цілком нормальна. Білих рейдерів ще називають «чистильниками ринку». І це дійсно так. Ринкова економіка, в першу чергу, характеризується наявністю конкуренції. Хочете працювати на ринку - будь-ласка, але будьте того вартими. Якщо ж ні - вибачайте, панове, але ваше місце займе більш гідний і ефективний. Це не добре і не погано - це нормально. Якщо поглинання відбувається без порушень закону, то, як правило, програє лише наймане керівництво, яке залишається не «при справах».

Поряд з цим існує й чорне рейдерство, яке використовує, в основному, незаконні методи атаки: фальшиві документи, підробні підписи, фізичний і психологічний тиск.

Недружнє поглинання - це отримання особою ззовні корпоративного контролю над підприємством всупереч волі і в умовах жорсткої протидії з боку адміністрації цього підприємства. Кінцевою метою рейдерів, якщо вони це роблять не на замовлення, є можливість розпоряджатися активами підприємства. Відповідно, проміжною метою й інструментом реалізації загального плану є отримання корпоративного контролю над підприємством-ціллю


Якщо говорити про законні методи недружніх поглинань, то українські способи від світової практики суттєво відрізняються. Якщо за кордоном використовуються три основні методи недружнього поглинання: тендерну пропозицію, боротьбу за доручення і купівлю акцій на фондовому ринку, то в Україні перші два, за словами фахівців, практично не використовуються. Причинами цього є обмеженість фінансових і правових інструментів. Окрім того, українська економіка ще не зовсім адаптувалася до ринкових «наворотів». В нас ще досить молодий фондовий ринок, традиційно недосконале корпоративне законодавство (суперечності, пробіли), незавершені процеси приватизації, а також втручання держави в діяльність підприємств. Найчастіше легальне поглинання по-українськи відбувається через купівлю акцій підприємства-цілі на фондовому ринку, в акціонерів або перекупників. При цьому купівля акцій в акціонерів є найважчою, бо керівництво, і це природно, усіляко перешкоджає цьому. Найчастіше діють шляхом тиску на працівників-акціонерів (погрози, заклик до патріотизму тощо). Фірма-агресор, в свою чергу, намагається найрізноманітнішими методами стимулювати цей продаж. Наприклад, через побудову індивідуальної цінової і кількісної стратегії купівлі. Паралельно фірма-рейдер робить й інші капості, що відволікають увагу менеджменту: організовує на підприємстві-жертві ревізії контролюючих органів, для отримання інформації про акціонерів підкуповує працівників фірми-реєстратора або банально купує цю фірму, проводить PR-акцію проти керівництва компанії тощо.

Якщо поглинач має достатню кількість акцій, то він може дозволити собі ініціювати додатковий випуск акцій підприємства-жертви. Це дозволить йому розмити кількість акцій інших акціонерів. Звісно за умови, що йому вдасться якимось способом створити купівельні труднощі акціонерам, що мають першочергове право на придбання акцій.

Ще одним способом здобути корпоративний контроль над підприємством, щоправда довгим і ризикованим, є скуповування боргів цього підприємства. Спочатку підприємство-жертву шантажують процедурою банкрутства. Якщо це нічого не дає, то процедуру банкрутства таки розпочинають. Після цього фірма-рейдер скуповує активи підприємства на публічних торгах, при цьому підприємство-ціль ліквідується або санується. В останньому випадку поглинач виступає в ролі санатора, «під нього» проводять додаткову емісію акцій, внаслідок чого він здобуває корпоративний контроль над ціллю.

Окрім того, є ще і «чорні» рейдерські (незаконні) методи захоплення підприємств. Але тут, як кажуть, проти лома немає прийому... якщо, звісно, немає іншого лома. В вашому випадку тим другим ломом є грамотний юрист і наявність великих коштів, причому одне без другого не допоможе. В принципі, з «чорними» рейдерами боротися дуже важко, а головне - дорого. Перемогу, як правило, здобуває той, в кого в резерві більше грошей. Це означає, що найлегший спосіб вийти з цієї ситуації - домовитися. Якщо говорити про захист від «білих» рейдерів, то він дещо відмінний від описаного. Хоча грамотний юрист все ж знадобиться.

Отже, фахівці поділяють українські способи захисту від недружніх поглинань на два типи: способи, пов'язані з акціями підприємства і пов'язані з активами підприємства-жертви. Почнемо з першого.

Метод перший: зустрічна купівля акцій. Цей спосіб ефективний за умови, що купівля ця здійснюється дуже швидко й організовано, причому за помірну ціну. Як правило це досягається через домовленості керівництва з дрібними акціонерами, працівниками підприємства. В цьому випадку менеджерові буде набагато легше домовитися з працівниками - погрози звільнення, ліквідації підприємства в разі його захоплення, заклики до патріотичних почувань...

Метод другий: відмова реєстратора перереєстровувати акції на ім'я рейдера. Як правило, фірма-реєстратор є або дружньою, або підконтрольною підприємству-цілі компанією і, відповідно, старається, так би мовити, допомогти. За законом реєстраторові для перереєстрації відводиться п'ять робочих днів. При цьому практично завжди можна знайти формальну причину для відмови поглиначу в реєстрації або просто «загубити» реєстр з внесеним до нього поглиначем (відновлення цього документа відбувається вже без поглинача, або з применшеною кількістю його акцій). Також реєстратор може відмовитися реєструвати поглинача для участі в загальних зборах акціонерів. На судові «розбірки» з реєстратором рейдерові треба буде багато часу. За цей час менеджмент підприємства-жертви зможе вигадати щось дієвіше.

Метод третій: отримання менеджментом підприємства доручень від акціонерів на право представляти їх на загальних зборах акціонерів.

Метод четвертий: маніпулювання кворумом загальних зборів акціонерів з використанням реєстрації. Це може відбуватися кількома способами: відмова в реєстрації небажаного акціонера, який володіє великою кількістю акцій; проведення багатьох реєстрацій під час загальних зборів акціонерів; неправильний підрахунок голосів акціонерів, які прибули для реєстрації, членом мандатної комісії, який перебуває під контролем керівництва компанії-цілі.

Метод п'ятий: маніпулювання результатами голосування загальних зборів акціонерів.

Метод шостий: проведення додаткової емісії акцій для збільшення кількості акцій менеджменту і «розмивання» частки фірми-рейдера.

Метод сьомий: фіксація акцій підприємства-цілі, що належать членам його трудового колективу, через внесення їх в статутний капітал знову створеного і підконтрольного менеджменту закритого акціонерного товариства чи товариства з обмеженою відповідальністю. Як стверджують юристи, цей спосіб захисту останнім часом набув значного поширення. Для його реалізації керівництво підприємства має користуватися великим авторитетом у своїх працівників або мати вагомі важелі впливу на непокірних. Фактично управління акціями цілком переходить до керівництва, а в разі виходу акціонерів з товариства керівництво компенсує їм вартість їх акцій.

Другий тип захисту - через операції з активами підприємства-цілі - передбачає дещо менший арсенал тактичних ходів, але на їх дієвість це не впливає.

Метод перший: відчуження активів підприємства у власність підконтрольних менеджменту осіб. Це може бути продаж активів підприємства іншому підприємству з наданням цих активів в оренду підприємству-цілі. Можливим є також надання цих активів у лізинг іншому підприємству.

Метод другий: застава активів підконтрольним менеджменту особам. У разі загрози недружнього поглинання керівництво підприємства-жертви навмисне створює невиконання зобов'язання, що забезпечене заставою. При цьому активи переходять у власність підконтрольної менеджменту особі.

Метод третій: укладення підприємством-ціллю ексклюзивних договорів на реалізацію продукції, постачання сировини тощо з підконтрольними менеджменту особами. Тобто, ні по те, ні по інше на час дії договору це підприємство не може звернутися до когось, окрім підконтрольної менеджменту особи. При цьому невиконання договору тягне за собою великі штрафні санкції. Ці договори можуть мати обумовлену попередню оплату (як правило, це досить великі суми).

Однак, варто зазначити, що перед обиранням якогось зі способів захисту обов'язково треба порадитися з грамотним юристом, а краще - з кількома. В кожному випадку спосіб захисту може бути абсолютно відмінним. При цьому будь-яка упущена юридична дрібниця може просто «завалити» всю стратегію захисту.

Ще одним важливим моментом є те, що поширене пресою твердження буцімто зміна статуту може захистити підприємство від рейдерських атак, не зовсім відповідає дійсності. Як стверджують практики, це зовсім не так. Ані статут, ані інші внутрішні нормативні акти не зможуть допомогти. Рейдери теж не дурні й перед нападом добре вас вивчають. Тож, якщо, незважаючи на проблемні пункти вашого статуту, рейдерська атака все ж продовжується, значить знайшовся спосіб цей пункт обійти.

І наостанок, основне - не варто відбивати рейдерські атаки, краще їх не допускати. Тим більше, що це цілком реально зробити

Наталка Мінакова,Діалог, 13.03.2007 15:02:41

ЦІКАВИНКИ:

ВАШІ ВІДЗИВИ


vlad, 2007-03-14 15:10:59
З типовим прикладом рейдерства по фірмі "Провесінь", яке підтримали "Львівська газета" та "Новий погляд" знайомі всі. А от як назвати зібрання акціонерів фірми "Світоч" у Луцьку і створеня умов, щоб акціонери-робітники не змогли потрапити на те зібрання? Як назвати перетворення колективного підприємства на фірму з рабською працею?
Залишити відгук
Автор
E-mail
Повідомлення

НОВИНА ГОДИНИ

  "Пора" про виконання своїх передвиборчих обіцянок »»  

Чи знвєте Ви, що...

...чесні люди крадуть значно менше »»

ЛЬВІВСЬКІ НОВИНИ

  ЛОР і Кабмін підпишуть угоду про фінансування регіону »»  
  Сеник вирішив не робити масло масляним і довірився депутатам »»  
  Козак знайшов Лепецькому роботу »»  
  Олійник радить не їсти ковбасу »»  
  Олійник передав Януковичу документи про аморальні призначення »»  

НОВИНИ УКРАЇНИ

  Цушку доведеться розібратися з підлеглими через дві порції "Hennessy" »»  
  Довгий думає, що Тимошенко перетворює своїх депутатів на знаряддя »»  
  У UMC ПРОПАВ ЗВ'ЯЗОК »»  
  ПАРЛАМЕНТ ПРИЗНАЧИВ ЯНУКОВИЧУ НОВОГО МІНІСТРА »»  
  Довгий поскаржився, що підлеглі ігнорують Черновецького »»  

РЕЙТИНГ СТАТТЕЙ

  Чорні діри в прізвищі Тим@шенк@ + фото »»  
  Культ Вакарчука або пісня про коників »»  
  Таємна переписка Ганни Гєрман »»  
  Луценко в тумані і жабенятко Ко-Ко 2 »»  
  Львівські журналісти і шизофренія висунутих членів »»  

ВАШІ ВІДЗИВИ

Львівприлад випускав прилади контролю, які установлені на Чорнобильскій та інших АЕС.Тепер куча дріб »»
особлива подяка Ксені Курилишин від "Жилізко". нє смотря ні на шо довговолосі бландіни всігда у мо »»
ЗАРИЦКИЙ-ПЫЛЕСОС ! Такое поганяло дали подчиненные начальнику Старосамборской милиции. ВСЕ что мож »»
А запитайте у гаспадіна Лазутіна, хто такий гаспадін Абрікосов, гаспадін Добкін, ну і канєшна Гепа.. »»
У тарифи зангали погашення непотрібного кредиту на заміну дешевих та надійних радянських котлів на к »»
     
ГОЛОВНА  |  НОВИНИ  |  НАГОЛОС  |  СТАТТІ  |  ІНТЕРВ'Ю  |  ХРЕНІКА
ОГЛЯД ПРЕСИ  |  ЧАТ  |  КОНТАКТИ  |  ІНФОРМАЦІЙНІ БАЗИ  |  КУЛЬТУРАnew!!!
     
Rambler's Top100
© VGOLOS.COM.UA. Використання матеріалів з обов'язковим посиланням.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторів. Редакція також не несе відповідальності за істинність інформації, наведеної в нередакційних матеріалах.

Передрук, копіювання, а також відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "PRESSTIME.COM.UA",
ЗАБОРОНЕНО В БУДЬ-ЯКОМУ ВИГЛЯДІ, лише з .

RSS/RDF: новини – http://vgolos.com.ua/export/news/     статті – http://vgolos.com.ua/export/articles/         Написати листа:       Дизайн: А. Черкашин