про політику та економіку
        A A
зробити стартовою
ГОЛОВНА  |  НОВИНИ |  НАГОЛОС |  СТАТТІ |  ОГЛЯД ПРЕСИ |  ЧАТ |  БЛОГИ |  ІНФОРМАЦІЙНІ БАЗИ  |  КУЛЬТУРА  |  ТУРИЗМ  |  KAVA.LVIV.UA

СТАТТІ (АРХІВ)

Історія, війна, ветерани...

Історія цієї війни не буде, мабуть, написана ніколи – повна, всеохопна, концептуально прийнятна для німця й росіянина, англосакса й папуаса... Навіть багатотомні праці, створені поважними авторськими колективами подають, урешті-решт, лише часткові й тенденційні версії тієї грандіозної епопеї. Різночитання й різнотлумачення стають предметами крутих розборів уже між правнуками безпосередніх учасників кривавих подій – з останніх прикладів згадаймо бодай пристрасті навколо ялтинського монумента чи гнівне несприйняття китайцями японського шкільного підручника...

Як би хотілося мати чітку й однозначну „картинку”: ці – агресори, а ті – невинні жертви та мужні борці проти агресії; тут – підступ, зло й жорстокість, а ось там – справедлива мета й праведні засоби її відстоювання!.. Реальна картина виходить „розмитою” – бодай через те, що фашистському агресорові жодна з антифашистських потуг не протистояла стало й послідовно. Хатині, Лідіце й Орадуру „симетрично” відповідає східнопруський Неммерсдорф, дії союзників ув Ірані та країнах Магрібу мало чим відрізнялися від дій нацистів у Чехословаччині або Норвегії, а сталінська депортація кримчан і кавказців – від гітлерівської депортації євреїв та циган.

Концептологія українського державотворення лишається недопрацьованою, і в цьому плані проблема „Великої Вітчизняної” війни є однією з найскладніших. Цю масштабну історичну подію годі оминути як у інформаційному просторі, так само й у царині практичної політики – й водночас мусимо визнати, що тема „Великої Вітчизняної” лише частково піддається „українізації”. Будь-які „україноцентричні” її інтерпретації неминуче поступатимуться „москвотцентричним” своєю розробленістю, переконливістю, ідейно-культурним забезпеченням. Недаремно всі антиукраїнські та антиреформаторські сили однаково дружно „пасуться” на цьому ідеологічному полі.

„Велика Вітчизняна” – фрагмент іншої історії, що в ній Україна, як не крути, самостійною дійовою особою здебільшого не була. На совєтсько-німецькому фронті українські вояки з однаковими почуттями йшли на смерть повсюдно від Арктики до Кавказу, а на українській землі росіяни, татари, грузини чи узбеки гинули „за нашу совєтскую Родіну”. Ще меншою мірою окремий український суб’єкт надається для виділення на інших ТВД. Радше трагедією, ніж героїчним чином виглядають епізоди з дивізією „Галичина”, батальйонами „Роланд” і „Нахтігаль” тощо. „Без лапок” представником української сторони в цій війні – й то далеко не „повноважним”! – можна вважати хіба ОУН-УПА, однак ціла її епопея – лише малий фрагмент усепланетної мілітарної драми.

„Велика Вітчизняна” – це ще й величезний пласт культури, причому тектонічні процеси в цьому пласті не припинилися й дотепер. Пісні, поезії, романи, кінофільми, присвячені тим далеким подіям досі лишаються найулюбленнішими на цілому пострадянському просторі. Як, в який спосіб кривава й брутальна фантасмагорія породила культуру таких незглибимо чистих людських почуттів? Не годен цього пояснити – тільки переконуюся щораз, що для сучасної української культури з її омріяними свободою творчості й партійно-державною незаангажованістю подібний рівень людяності лишається попросту недосяжним.

І проблема ветеранів тієї війни – теж не з простих. Серце стискається в кожного, хто намагається уявити міру пережитого цими людьми й міру нашого перед ними обов’язку. Однак їх ментальність потужно формувалася за доби, яка „теперішнім” видається ледве не добою антиподів. Вони засвідчують наявність, ба навіть поширеність патріотизму, волелюбності, солідарності й вірності ідеалам ув епоху, що її правовірному демократові не вільно розглядати інакше, як темну ніч тоталітаризму й криваве царство терору; в суспільстві, де всього цього, згідно з ідеологами „відкритого суспільства” та західних цінностей, не могло бути в принципі. Й багато чого не схвалюють у нашій незалежно-ринково-демократичній дійсності з її світлими європейськими перспективами...

Небажані свідки? Для декого – направду небажані. І в багатьох питаннях наші думки з їхніми ніколи не співпадуть. І в деяких речах їх присутність обмежує свободу дії „теперішніх”... Але земний вам уклін, ветерани – й дай Боже якнайдовше залишатися серед нас!
Володимир Вітковський, 09.05.2005 18:17:25

Українська банерна мережа

ЦІКАВИНКИ:

ВАШІ ВІДЗИВИ


Залишити відгук
Автор
E-mail
Повідомлення

НОВИНА ГОДИНИ

  Нардеп Кріль презентував Львівщині свій «ЄЦ» »»  

Справжні сенсації від Вголосу

Ведуча одного із львівських телеканалів перервала вагітність, щоб повідомити про прес-конференнцію А. Садового! »»

ЛЬВІВСЬКІ НОВИНИ

  З нагоди Дня міста президент нагородив 35 львів'ян   »»  
  Святоуспенській унівській лаврі буде надано ставропігію  »»  
  Львівські прогресивні соціалісти хочуть відправити українську владу на «смітник історії» і відновити Радянську Україну  »»  
  Комуністи сподіваються зібрати на День перемоги у Львові п’ятитисячний мітинг  »»  
  Львівські ліві відзначили 1 травня і солідарно засудили дії української влади  »»  
  Лідер «Єдиного центру» прогнозує дострокові вибори міського голови Львова  »»  
  Нардеп Кріль презентував Львівщині свій «ЄЦ»  »»  
  Нардеп Кріль презентував Львівщині «ЄЦ»  »»  
  Лідер „Єдиного Центру" перебуватиме у Львові 1 травня  »»  
  Львівська міліція розшукує нападників на філію Ощадбанку  »»  
  Львівський Національний лісотехнічний університет у 10-ці найкращих ВНЗ України - результати незалежного рейтингу  »»  
  На Великдень мер Львова традиційно об'їдатиме малозабезпечених   »»  

НОВИНИ УКРАЇНИ

  Листівки для прем’єр-міністра »»  
  Тимошенко доручила щомісяця піднімати ціни на газ для населення »»  
  Червоненко свариться з Тимошенко за аеропорти »»  
  Ющенко порадиться про корупцію і зустріне "колегу" »»  
  Тимошенко замінила комуністку на Удода »»  

РЕЙТИНГ СТАТТЕЙ

  Ющенко в тумані »»  
  300 юлькіних спартанців »»  
  К нам прієхал рєвізор (європоказушка-2012) »»  
  Шматріца "Самозахисту" »»  
  Місце клізми змінити не можна »»  

ІНФОБАЗИ

  Персоналії»»  
  Групи підприємств»»  
  Підприємства»»  

БЛОГИ

 
Олег Немчінов
Джипи у "корках" на львівських вулицях
 
 

Остап Дроздов
Дозвольте кілька слів про хохму Львівської облради
+ усі блоги
 

СПЕЦПРОЕКТИ

  Круглий стіл експертів і політиків»»  
  Зміни влади на Львівщині»»  
  Шенген»»  
  Вибори 2007 на Львівщині»»  
  Євро-2012 у Львові»»  
  Все про львівських VIPів»»  

ВАШІ ВІДЗИВИ

Віктор Поліщук і архівні документи: quebec-ukraine.com/forum/ viewtopic.php?t=511 »»
Стосовно того, скільки грошей у нас краде Тимошенко навіть говорити не хочеться!  »»
І буде повний п..дец ! Нехай, краще нормально виконує обов`язки депутата. »»
Навряд чи Кубів буде найкращим, фінансистів Балозі не треба »»
Шановний В цьому контексті "на рахунок" взагалі не ліпиться, на рахуном можна гроші положити, які Ти »»
              Новости Дня деревообробний портал
        Написати листа:       Дизайн: А. Черкашин
Rambler's Top100
© VGOLOS.COM.UA. Використання матеріалів з обов'язковим посиланням.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторів. Редакція також не несе відповідальності за істинність інформації, наведеної в нередакційних матеріалах.

Передрук, копіювання, а також відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "PRESSTIME.COM.UA",
ЗАБОРОНЕНО В БУДЬ-ЯКОМУ ВИГЛЯДІ, лише з .