Поновлення: 14.07.2004 - 15:31
ГОЛОВНА АРХІВ КОНТАКТИ ГОСТЬОВА ПРО НАС
 

ПРО ЦЕ ГОВОРЯТЬ

НОВИНИ

АНАЛІТИКА

ІНТЕРВ`Ю

ОГЛЯД ПРЕСИ

НАШІ В ДІАСПОРІ

ЦИТАTИ

ЧУТКИ

ПОЛІТИЧНА ХРЕНІКА

ТЕМА ДНЯ

ПЕРСОНАЛІЇ

РАЙОНИ ЛЬВІВЩИНИ

ВАШІ ВІДЗИВИ

Люди Кажуть, що народний депутат Шкіль написав...

Шановний Володимире. Не знаю чи Парубчак...

Шановний оо!! Хотілось би почути вагомі аргументи...

Шановний Ihor Маю деякі зауваження до Вашого...

Обікрасти Куйбіду - неможливо! Подивись на...

реклама


Найкращі фотографії

Всі новини України в одній стрічці

Поступ

КУПОЛ

Піар

Стартова сторінка львів'ян

 

    ІНТЕРВ`Ю


Блаженнійший Любомир кардинал ГУЗАР: Нам бракує щирості
Ми пропонуємо Вашій увазі фрагменти бесіди Блаженнійшого Любомира, кардинала Гузара з представниками польської та української інтелігенції у Варшаві. Ця зустріч уможливилась завдяки усвідомленню в журналістських середовищах, зокрема "Газети Виборчої" та "Поступу", тієї величезної ролі, яку відіграє провідник української духовності у порозумінні наших народів. Непросто відважитись бути відвертим, знаючи, що тебе читатимуть і в Україні, і в Польщі, проте ця зустріч є ще одним уроком від Нашого Кардинала: не забуваймо, що християнські цінності обабіч кордону є тими самими і церкви наші насамперед християнські, а вже потім диференційовані за обрядовістю латинською чи візантійською. Ми насамперед християни, а вже згодом маємо мислити себе у національних відмінностях. По закінченню цієї зустрічі одна польська журналістка сказала пошепки: "Які ви, українці, щасливі -- така людина очолює вашу Церкву..."

-- Як Ви оцінили шанси українсько-польського порозуміння

-- І на міжлюдському рівні, і на високих щаблях необхідно працювати. На рівні урядів легше досягнути якихось домовленостей чи актів, але дуже часто трапляється так, що попросту бракує щирості, бо є такі речі, що роблять з розрахунків, політичних, дипломатичних, геостратегічних. Так що варто бути з цим обережним. На іншому рівні, людському, ми маємо менше фактів, проте більше емоцій. Маємо дуже багато працювати, аби людей настановити прийняти одне одного. Власне задля того кардинал Глемб і я домовились ще минулого року розпочати акції, аби психологічно та політично підготувати людей до того, аби вони могли прийняти один одного. Минулого року було ухвалено низку документів та заяв. Цього року маємо обмін прощами. Два тижні тому у нас була група, не дуже велика, близько ста студентів-поляків, що брали участь у прощі в Унівському монастирі. Я вчора був у Лєдніці, і там була наша група, як відповідь на те, що було два тижні тому в Україні. Нас, українців, була одна тисяча від присутніх, приїхало шість автобусів української молоді, але ж ми були там разом з усіма іншими. Восьмого серпня в Україні буде велика проща, на яку приїде не лише молодь. Приїде і кардинал Глемб. Я буду в Ченстохові 26 серпня. Що за тим всім криється? Ми міркували з кардиналом, як так зробити, аби раціонально переконати людей. Це не просто, бо дуже часто все розходиться на емоціях. Для цих людей прийти, пробачити і прийняти одне одного зараз дуже складно, бо кривди були з обох сторін. І ми дійшли висновку, що ці прощі необхідні, бо поляки мають приїздити в Україну, українці мають приїздити до Польщі і мають молитися разом. Бо людям, які моляться разом, легше прийняти одне одного, я не маю ілюзій щодо того, наскільки це буде легко, але ж ми маємо щось робити. І кардинал Глемб, і я свідомі того, що ані сьогодні, ані завтра, ані позавтру, але може за два-три роки, ба навіть за п'ять років, будемо готові зробити якийсь офіційний акт примирення наших народів. Ми тут не репрезентуємо народи подібно до урядів, але ми виступаємо як Церква. Отож намагаємось полегшити зближення, прийняття одне одним. Це найважливіше і, напевно, без цього не буде можливою якась політична домовленість. Залежить на тому, аби простий люд в містах і селах прийняв одне одного, і не дивився один на одного, як на ворога. Ми почали наші акції від того, аби не затруювати нашу молодь, бо то вже так є, що певне ставлення передається від батьків і дідів до дітей і онуків. Ми прагнемо дати молоді альтернативу, вони не мусять продовжувати передвоєнний стан у своїх душах, треба нарешті повісти "досить" і почати працювати разом.

-- Яка ситуація зі спробою утворення спільного патріархату з православними?

-- Це наразі не актуально. Для нас патріархат є нормальною ситуацією у межах нашої церковної структури. Ми звернулись до Святійшого Отця, Папи Римського, як заповідає собор і кодекс церковного права, аби було уможливлено появу нашого греко-католицького патріархату. Ми не можемо це робити разом з православними, бо вони мають свої структури і вже проголосили те, що є патріархатом, хоча й досі невизнаним. Ми намагаємось це зробити і зі свого боку для зміцнення нашої структури. Тут нема нічого надзвичайного, це не дається за виняткові заслуги або як нагорода, це нормальна ситуація для східної традиції, частиною якої ми є. Практична назва -- це церква sui juris (свого права), це означає, що локальна церква має існувати як патріархальна. В разі дозволу Святійшого отця ми би тоді завершили нашу церковну структуру. Природно, що це нам би сприяло у співпраці з православними. Бо наразі нас вважають лише архієпископством, а вони фігурують яко патріархат. Тут маємо певну диспропорцію. Але це лише частина нашого церковного життя в Україні.

-- Блаженнійший, чого Ви очікуєте від президентських виборів?

Завжди є надія, і не можна без цього жити. Але з іншого боку, не треба жити в ілюзіях. Наша українська трудність така сама, як і в решті посткомуністичних країн -- брак моральних засад, запроваджених у нашому практичному житті. Власне від цього і залежить, яким буде подальший розвиток нашої держави. Треба рахуватись з тим, що це не лише проблема політична чи урядова, це ситуація в якій маємо бути дуже свідомими того, що зараз є генерація людей, вихованих в комунізмі. Комунізм -- це була не лише філософія, але й реальність. Вони хотіли створити, якщо казати популярно, нову істоту -- homo sovetikus. Не просто змінити людство, але й створити щось нове. І це був процес, який, Богові дякувати, не вдався цілком, проте який був запроваджений дуже глибоко у людські душі. Отож зараз нашим нинішнім завданням в Україні є розвій не лише нормального політичного та економічного життя, але насамперед оздоровлення громадян, бо ті люди хоча й безперечно добрі, але внутрішньо зранені. Нашим завданням зараз мають бути не спроби руйнації, а спроби оздоровлення. Відомо з історії Ізраїлю, як відбувався вивід Мойсеєм юдеїв з Єгипту. Люди спочатку пручалися, мовлячи: "Для чого і де ти нас ведеш? Нам не було аж так зле". Повинно було змінитись покоління і мали з'явитись люди, що не пам'ятають Єгипту, не пам'ятають неволі. Лише тоді можна іти до Обітованої Землі. Спочатку була надія, що у нас має змінитись одна генерація людей, проте бачу, що, напевно, має змінитись більше ніж одне покоління, аби ми насправді повернулись до себе. Я не переконаний, що той чи інший президентський чи парламентський вибір спричинить до кардинальної різниці в позитивний бік української ситуації, головне, аби нам вдалося оздоровити своє суспільство. Вибори -- лише один з допоміжних чинників, аби сприяти людям в оздоровленні. Це така паралельна ситуація: люди, оздоровлюючись, можуть оздоровити саму суспільну, політичну, економічну, культурну систему. Це все взаємопов'язане. Отже, що можна нам побажати? Аби були стимули з боку влади і уряду, які би той процес оздоровлення прискорювали. Але з іншого боку, треба усвідомлювати, звідки ми маємо взяту таку владу? Хіба би впала з неба. Повсюди такі самі люди. Всі ми зранені і лише маємо намагатись і в Церкві, і в суспільстві, і в державі робити все для оздоровлення. Кожен елемент, що сприяє прискоренню цього процесу оздоровлення, є бажаним. Водночас сподіватись на Deus ex mashina не було би дуже реалістичним. Треба працювати.

-- Ви сказали, що наше суспільство потребує оздоровлення, на що ж воно хворіє?

-- Я стверджую, що ми є жертвами комунізму, проте цілий світ також не є таким уже здоровим. Він впадає в іншу крайність -- екстремального капіталізму. Хто у західному суспільстві зараз здоровий, де справедливість? Є різні суспільні хвороби. Найбільша біда -- брак моральних засад в практичному житті. Коли я кажу про українські хвороби, то не маю на увазі предмети вивчення психіатрії чи психології, йдеться про моральність. Треба аби люди зрозуміли, що лише там, де справедливість, може бути спокій і порядок. Не можемо марити якимось ідеальним президентом, якщо самі хочемо бути корумпованими. Лише тоді, коли подолаємо в собі корупцію, знайдемо серед себе і людину, що буде некорумпованим президентом. Бо найліпший кандидат, навіть якби він був янгол, не зможе зарадити суспільству, що є корумпованим і хоче таким бути. Отже, оздоровлення у тому, аби люди повернулися до моральних загальнолюдських засад, аби поважали закони, аби справді хотіли справедливості. Маємо замислитись над тим, як у наших містах, селах і громадах почати жити справедливо, як віддати кожному належне, як вберегти від порушення її прав іншу особу. Люди, що вже це зрозуміли, нехай вони зараз і слабі, але вже починають помалу жити, скажу, у релігійний спосіб, по-божому. Святий Отець закликав усі релігії до порозуміння, Він у профетичний спосіб передбачив те, що у світі може запанувати лад лише тоді, коли всюди буде справедливість. Українці в українському суспільстві, поляки в польському мають шукати того, що би нам допомогло жити по-божому. Це не є якийсь процес зовнішньої терапії, від якої може бути лише гірше, але це оздоровлення моральне, без якої вся ринкова економіка, всі правила демократії нічого не варті. Демократія насправді найскладніший спосіб урядування, але є найліпшою, бо є найморальнішою. На львівських ринках ми маємо ринкову економіку, проте це ринок зазвичай хворих людей, де кожен хоче обдурити сусіда. Нам чомусь досі видається, що найкоротша дорога для всього, про що мріємо, може мати і трошки несправедливості. Тоталітарні уряди, всі диктатори завжди мислять, що запровадять дуже добрий устрій силою. Не справедливістю, а силою. І це наша нинішня українська проблема, бо часом хочемо запровадити силою демократичний порядок, але доки не почнемо поважати індивіда, доки не будемо в найкращому християнському сенсі патріотами, доки не поважатимемо закони, доки не житимемо морально, доти нічого не досягнемо.
Підготував Антін Борковський, Поступ, 4. 06. 2004 , 04.06.2004 - 16:30
  ГОЛОВНААРХІВКОНТАКТИГОСТЬОВАПРО НАС
© Vgolos.lviv.ua. Використання матеріалів з обов'язковим посиланням.

Думка редакції може не збігатися з думкою авторів.
Редакція також не несе відповідальності за істинність інформації,
наведеної в нередакційних матеріалах.